הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

האבחון ברפואה ההודית
מאת: שי ניר

לפי האיור-ודה שום דבר לא קיים בנפרד, ישנן השפעות הדדיות בין הגוף לסביבה כמו גם בין הגוף לנפש ובין מערכות הגוף השונות. הגוף נמצא בשינויים תמידיים הנובעים משינויים פנימיים ומהשפעות חיצוניות. לכן, המצב הבריאותי מושפע מגורמים רבים כגון מזג האויר, מצב הנפש, המזון, אורח החיים ואחרים. האיור-ודה יוצאת מהבנת היקום והאדם כמכלול אחד הבנויים מאותם מרכיבים ופועלים עפ"י אותם עקרונות. הבנת עקרונות היסוד של היקום ושל האדם כחלק בלתי נפרד ממנו מאפשרת את הבנת הבריאות כמו גם את תהליכי המחלה.

הבנת עקרונות החיים מאפשרת לאיור-ודה טיפול ישירות בשורש המחלה, לכן אבחון הגורמים למחלה חשוב הרבה יותר מהסימפטומים. בניגוד לשיטות אחרות המתמקדות באספקט אחד האבחון האיורוודי מתייחס לכל ההיבטים הקשורים בבריאות. המטפל האיורוודי בודק היבטים כגון העדפות מזג אויר, תזונה, אורח חיים, מקום העבודה, תכונות אופי, גורמים חיצוניים, גורמים תורשתיים ואחרים.

מציאת הסיבות למחלה

סימפטום או מחלה מופיעים כתוצאה משילוב של סיבות שונות, חלקן קרובות בזמן וחלקן תוצאה של הרגלים לא נכונים או השפעות נפשיות שהצטברו במשך שנים:

 • השינה - מהווה בסיס לבריאות, לידע, לאושר ולחוזק הגוף. להפרעות שינה או שינה מועטה או רבה מדי השפעה גדולה על המצב הבריאותי.
 • פעילות גופנית - לרמת הפעילות היומיומית ועיסוק בספורט תפקיד מרכזי במניעת מחלות, אך לאנשים מסוימים עודף פעילות עלול לגרום למחלות.
 • המצב הנפשי - רמת המתחים, נטייה לדאגנות וכעס וגורמים נפשיים אחרים קשורים בבעיות פיזיות רבות.
 • סיבות חיצוניות - למזג האויר ולאיזור בו חיים עלולה להיות השפעה על יצירת מחלות או החמרת מחלות קיימות ולכן גם שיקולים אלו יילקחו בחשבון.
 • היסטוריה רפואית ומחלות תורשתיות - מחלות בעבר קשורות לעיתים רבות לבעיות בהווה. גם לתורשה עלולה להיות השפעה על הנטייה למחלות ועל התפרצותן. אלפי שנים לפני הרפואה הקונבנציונאלית, מצאה האיור-ודה את השפעתה של התורשה ואת קיומן של מחלות תורשתיות.

רוב המחלות, לפי האיור-ודה, נובעות מעיכול לא תקין של המזון. כאשר נפגע העיכול הדבר מוביל להצטברות רעלים וחסימות, לפגיעה ברקמות השונות ולבסוף למחלה. המטפל בוחן היבטים הקשורים למזון, לשתייה ולעיכול:

 • מצב העיכול - מערכת העיכול על כל איבריה נבחנת. לתסמינים שונים כגון: צרבות, כאבים ומיחושים, רגישויות, גזים, עצירות וכיו"ב חשיבות רבה.
 • אופן אכילת המזון - לצורה בה אוכלים השפעה לא פחותה על העיכול מאשר הרכב המזון.
 • זמני האכילה - הגוף עובד במחזוריות עם הטבע, אם זמני הארוחות לא מתאימים, העיכול יפגע.
 • מודעות לרעב - תחושת הרעב של האדם תיבחן באופן מעמיק. אנשים רבים אוכלים ללא רעב מחד ומדחיקים את הרעב כאשר הוא מופיע מאידך. התנהגויות מעין אלו הן שכיחות ויכולות לגרום לבעיות רבות כמו איבוד תיאבון, צרבות, כיבי קיבה, עצירויות, בעיות בספיגת המזון, תשישות כרונית ,דלקת מפרקים ומחלות נוספות.
 • מודעות לצמא - לפי האיור-ודה שתייה מרובה של נוזלים ללא מודעות לצמא עלולה לגרום לבעיות עיכול. כמות גדולה של מים ממלאת את הקיבה, מדללת את חומצות העיכול ומביאה לחוסר תיאבון ולעיכול נמוך. שתייה מופחתת גם היא גורמת לבעיות כמו להתייבשות, עצירות ובעיות נוספות.
 • הרכב המזון - להרכב המזון ואופן הכנת המזון משקל רב בטיפול התומך. מזונות מסויימים עלולים להחמיר מצב קיים בעוד שאחרים עשויים לסייע בריפוי. במחלות מסוימות ניתן לטפל רק באמצעות המלצות תזונה.

אבחון הדושות, הרקמות, וסוג הטיפוס

שלושה כוחות, הנקראים דושות בסנסקריט, קיימים ביקום: ואטה, פיטה וקאפה. הדושות קיימות בכל - באדם, בחיות,בצמחים, באדמה ובמים - בטבע כולו. הדושות פועלות בכל רמה מהאטום הבודד ועד התא, האיבר והגוף כולו. הן פועלות תמיד ביחד בכל תהליכי החיים הנורמליים, הבריאים. כאשר איזונן מופר תגרמנה מחלות. הדושות נמצאות בכל הרמות המנטלית, הרגשית והפיזית. ואטה היא כח התנועה או הרוח, פיטה היא כח החום או האש וקאפה היא הכח המאחד או המים והאדמה הנותנים את המסה והמבנה.

הרגלי חיים לא נכונים, תזונה לקויה וגורמים חיצוניים שונים מביאים להפרת האיזון בדושות, פגיעה בתהליך העיכול ובסופו של דבר לפגיעה ברקמות השונות ולהופעת המחלה. לפני התחלת הטיפול ובחירת צמחי מרפא המטפל האיורוודי בוחן את מצב הדושות או הכוחות הפועלים בגוף. בכל מחלה יש השפעה של דושה אחת או יותר. השפעות כל דושה יכולות להיות רבות ולבוא לידי ביטוי בתסמינים שונים - לכן גם לגבי הדושה האבחון צריך להיות פרטני. ואטה לדוגמא, יכולה להביא לדאגנות, רגישות יתר, יובש או כאבים - כל אחד מאלו יטופל בצורה אחרת. פיטה לדוגמא, גורמת לאדמומיות, שילשולים או עצבנות – אם האבחון לא יהיה מדויק הטיפול יהיה כללי מדי.

עפ"י הרפואה האיורוודית הגוף ואיבריו בנויים משבע סוגי רקמות שונות. המחלה או הדושה שיצאה מאיזון יכולה לפגוע באחת או יותר משבע הרקמות. ככל שתיפגענה יותר רקמות תהא מחלה קשה יותר. האבחנה תקבע אילו רקמות ואיברים נפגעו ומהי אופי הפגיעה.

במדע האיור-ודה קיים מושג התורשה בצורה רחבה, הוא נקרא פרקרוטי בסנסקריט או סוג הטיפוס. כל אדם נולד עם מערך יסודות או דושות ספציפי. דושה אחת או שתיים דומיננטיות יותר וישפיעו על האדם לאורך כל חייו. סוג הטיפוס ישפיע על מבנה הגוף, העור, השיער, העיניים, האישיות, העדפות בנושא אוכל או מזג אויר, נטיות למחלות, סוג העיכול ועל דברים רבים נוספים. אותה מחלה אצל אנשים שונים תנבע בדרך כלל מסיבות אחרות עקב סוג טיפוס שונה והרגלי תזונה וחיים הייחודיים לכל אדם. אבחון סוג הטיפוס חשוב לטיפול במחלה ובעיקר למניעת בעיות עתידיות.

בדיקה גופנית

בניגוד לבדיקות בשיטות אחרות הבודקות היבט אחד של בגוף, באיור-ודה כל היבט בגוף יכול לתת מידע נוסף למטפל וללמדו על האדם ועל המחלה:

 • לשון ודופק - לבדיקות אלו חשיבות מרכזית, הם מלמדים על מצב הדושות בגוף ועל מצב העיכול והרעלים.
 • בדיקת מערכת העיכול באמצעות מגע – על מנת לגלות רגישויות או כאבים באיברי העיכול, טמפרטורה, נפיחויות ועוד.
 • בדיקת העור - העור משקף את מצב הבריאות הכללי. הבדיקה תכלול את המרקם, הטמפרטורה, נפיחויות ובצקות, תחושות צריבה וגירוד ותסמינים נוספים.
 • שיער וציפורניים - קשורים לרקמת העצם. נבדקת צורת השיער וצבעו, חוזק הציפורניים, מרקם הציפורניים, קיום נקודות וכיו"ב.
 • עיניים - העיניים עשויות ללמד על מצבים רבים. העיניים תיבדקנה למציאת עכירות, אדמומיות, אנמיה, עודף הפרשות, כאבים וכד'
 • בדיקות נוספות כמו בדיקת מפרקים או בדיקת גרון תבוצענה בהתאם למחלה.

בדיקות קונבנציונאליות

בדיקות קונבנציונאליות של דם, שתן, סריקות ואחרות עשויות לסייע באבחון. ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת לגלות דברים שאינם ניתנים לזיהוי בכלי האבחון המסורתיים. רצוי שהמטפל ידע לקרוא בדיקות אלו בכדי לתת להן מענה בבניית תכנית הטיפול וככלי נוסף למעקב.

האבחון כבסיס לטיפול ולמניעה

באיור-ודה מהווה האבחון את הבסיס למניעת מחלות ואת אבן היסוד לטיפול במחלה. ישנן אינספור מחלות ומצבים פתולוגיים, גם כאלו שלא הוגדרו, לא בטקסטים האיורוודיים ולא ברפואה הקונבנציונאלית. לכן, האבחון חייב להיות מקיף מכיוון שגורמי המחלה יכולים להיות מוזרים ולא צפויים. מדע האיור-ודה משתמש בכל ההיבטים של גופו ונפשו של האדם בכדי להבין את התפתחות המחלה. בעוד ששיטות אחרות מתמקדות בהיבט אחד ברפואה האיורוודית לכל פריט מידע, תחושה או מיחוש יכולה להיות חשיבות במציאת שורש הבעיה ובמציאת הדרך לריפוי. באבחון משולבים עקרונות רבים, ידיעה מעמיקה של המדע, אינטואציה, ניסיון וכמובן הרבה הקשב.

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
References:
 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Vagbhat's Astang Hrdayam Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2002.
 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Madhava Nidana (Roga Viniscaya), Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2001.
 • Vaidya Dash, Bhagwan and R.K. Sharma (trans.). Charak Samhita Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 1998.
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.