הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

סוג הטיפוס לפי איורוודה
מאת: שי ניר

ידעתם שניתוחי גופות לצורך אימוני מנתחים בוצעו על ידי החכמים של הודו, הרישים, כבר לפני יותר מ-5000 שנה? ידעתם שאלפי שנים לפני היפוקרטס, מי שנחשב לאבי הרפואה המודרנית, אותם רישים פירטו ותיעדו את האנטומיה, הפיזיולוגיה ומצאו מזור למחלות כמו סוכרת, שבץ מוחי והשמנת יתר? אותם חכמים קדמונים חקרו לא רק את גוף האדם ומחלותיו אלא גם את נפש האדם והיקום. הידע העשיר הזה, שהועבר בעל פה במשך אלפי שנים, מהווה את הבסיס ליוגה ולאיורוודה, הרפואה ההודית העתיקה שרק בעשורים האחרונים חלקים ממנה נחשפים למערב.

איורוודה בתרגום מסנסקריט היא "מדע החיים". כשמה היא עוסקת במגוון תחומי החיים: רפואה מונעת, טיפול במחלות, תזונה נכונה, אורח חיים, היחסים שבין הגוף לנפש והאינטראקציה שבין האדם לטבע. אחד התחומים המרתקים באיורוודה הוא מדע החומרים. הרישים חקרו את ההשפעות הרפואיות של מגוון חומרים כמו קונכיות ממעמקי הים, מתכות מהאדמה, אלפי עשבי מרפא וחומרים נוספים מהחי והצומח. בהודו אגב עד היום משתמשים בתרופות המורכבות בחלקן ממתכות כגון זהב, כסף וכספית שעברו תהליכי טיהור מיוחדים.

קשה להסביר רק באמצעות ההיגיון כיצד הגיעו הרישים לגילויים המדהימים האלה. בטקסטים של האיורוודה נאמר כי ידע החיים הוא נצחי והגיע מברהמה - הנשמה האוניברסלית. כלומר הידע הוא מעבר להיגיון ולאינטלקט ורק מי שנמצא במצב מודעות גבוה יכול להתחבר אליו.

איורוודה היא מדע הרפואה הראשון בהיסטוריה האנושית שהשפיע על כל שאר שיטות הרפואה. עקרונותיה מצויים ברפואה הקונבנציונלית, ברפואה הסינית ובשיטות רפואה נוספות ברחבי העולם.

רוח, אש ומים

על פי האיורוודה, הרוח, האש, המים והאדמה קיימים לא רק בטבע אלא בגופו של האדם ובעצם בכל חומר בטבע וביקום כולו. על פי גישה זו האדם, היקום והטבע מורכבים מאותם חומרים ופועלים על פי אותם עקרונות. אם הקביעה הזאת נשמעת לכם פשטנית, נסו להיזכר בשיעורי כימיה. לפי הכימיה המודרנית כל דבר ביקום, כולל גוף האדם, מורכב מאותם אטומים המצויים בטבלת היסודות.

האיורוודה מתייחסת לשלושה יסודות: ואטה, פיטה וקאפה. יסוד הוָואטה מורכב מהתנועה שבמרחב, יסוד הפיטה מורכב מהחום שבאש ומהמים, ויסוד הקאפה מורכב מהמים והאדמה. ליסודות אלו, הנקראים דושות בסנסקריט, אין ביטוי חומרי בלבד, אלו הם כוחות פונקציונליים הפועלים בכל תהליך בגוף, בבריאות ובחולי. הדושות פועלות בגוף הפיזי כמו גם במישור הנפשי והרגשי.

שלושת הדושות קיימות אצל כל אדם אולם כל אחד נולד עם מערך יסודות ספציפי, כלומר דושה אחת או שתיים דומיננטיות יותר. במקרים נדירים יהיה האדם מסוג טיפוס טהור, כלומר שדושה אחת אצלו תהייה באופן משמעותי גבוהה יותר מהאחרות. ברוב המקרים תהיינה שתי דושות דומיננטיות כאשר אחת גבוהה יותר, משמע שרוב האנשים יהיו אחד משישה טיפוסים: ואטה-פיטה, פיטה-ואטה, פיטה-קאפה, קאפה-פיטה, ואטה-קאפה, קאפה-ואטה. במקרה נדיר עוד יותר שקיים בעיקר בתיאוריה יוולד האדם עם שלוש הדושות באיזון. סוג הטיפוס נקבע בלידה ואינו ניתן לשינוי, הוא מלווה את האדם כל חייו. הוא משפיע על כל אספקט בחיינו מהיבטים פיזיים כגון נטייב למחלות, היצר המיני, סוג העור, השיער וכיו"ב ועד להיבטים מנטאליים ורגשיים כגון מזגו של האדם, התפישה והאינטיליגנציה, הזיכרון ואחרים. סוג הטיפוס אינו מעיד על מחלה וכל אחד יכול לסבול ממחלה שמקורה בדושה שאיננה בסוג הטיפוס שלו. לסוג הטיפוס חשיבות רבה בטיפול במחלות, במניעת מחלות ובאיזון הגוף והנפש בכדי להגיע לבריאות טובה יותר .

ואטה: אוויר, התנועה

ואטה (תנועה בסנסקריט) הוא הכוח הראשי ביקום, התנועה שבטבע והוא המניע את שתי הדושות האחרות. לוואטה הכוח הגדול ביותר הן ביצירת החיים והן בהרס ובגרימת מוות ומחלות. מאפייני הוואטה הם קור, יובש, חספוס, חוסר מסה ותנועה בלתי פוסקת. בטבע יסוד הוואטה אחראי לתנועת הכוכבים, לרוח, לזרימת הנחלים, לגלים בים, למעבר מיום ללילה, למחזוריות עונות השנה ולמעשה לכל תנועה שהיא. כאשר הוואטה יוצאת מאיזון היא עלולה לגרום לשיבוש עונות השנה, לרעידות אדמה, להוריקן וסופות טייפון, ליובש, נבילה ומוות.

כמו בטבע גם בגוף האדם הוואטה אחראית לתנועה. מתנועת המולקולות בתוך התא, דרך תנועת התאים עצמם ועד לתנועת הגוף כולו. ברמה הנפשית הוואטה יוצרת את תנועת המחשבות ואת השינויים במצבי הרוח. ואטה מניעה את השרירים, אחראית על זרימת הדם, הנשימה, תנועת האוכל בקיבה ובמעיים ועל מערכת העצבים. ואטה היא הדושה המוציאה את חומרי הפסולת מהגוף ומניעה את הדושות האחרות בתוך הגוף.

עודף בפעילות גופנית או דאגנות יתר יגרמו לעלייה בתנועת ואטה. גם צום, אכילה של מזון יבש או חשיפה ממושכת לרוח וקור עלולים להוביל לבעיות הקשורות ביסוד זה. כשם שיסוד ואטה לא מאוזן גורם לבעיות בטבע, כך גם באדם. למעשה המספר הרב ביותר של מחלות נגרם ע"י יסוד זה. ואטה גבוהה עלולה לגרום למחלות נשימה, מחלות נוירולוגיות, בעיות בחושים, הידלדלות העצם, לחצים נפשיים, יובש בעור, נשירת שיער, עצירות, כאבי ראש, כאבי מחזור, תשישות, מעי רגיז, פיברומיאלגיה, ועוד. בגיל מבוגר הוואטה עולה בגופו של כל אחד, ולכן רוב מחלות הזיקנה הן מסוג ואטה.

ברמה המנטלית כאשר תכונת התנועה שבוואטה מתגברת היא גורמת לפחד וחרדות, מצבי רוח משתנים, קושי בקבלת החלטות, מחשבות בלתי פוסקות, נדודי שינה, כניסה לשטפי דיבור וקפיצות מנושא לנושא. בחלומות עם דומיננטיות של יסוד ואטה יש תנועה רבה ומוטיבים של תעופה וריחוף. מבחינה פיננסית אנשים מסוג ואטה הם בזבזנים וקונים אימפולסיביים. אנשים מסוג ואטה מאופיינים בתפישה מהירה ובחושים רגישים, צלילות הדעת, חשיבה גמישה ויכולת להיפרד ממוסכמות העבר והם נוטים לשכוח בקלות. הם רוחניים ועם זאת משנים את אמונותיהם בקלות. יסוד הוואטה משפיע על הדיבור והצליל ולאנשים מסוג זה יכולת לקשור קשרים חברתיים בקלות.

הטיפול ביסוד הוואטה

לפי עיקרון ה"דומה מגדיל דומה ושונה מקטין שונה" קל להבין את הטיפול בוואטה לפי האיורוודה. שימוש באותם חומרים המנוגדים בתכונותיהם לוואטה יאזנו עלייה לא רצויה של יסוד זה. עיסוי בשמנים למשל נוגד את תכונת היובש של ואטה. למוצרי חיטה יש תכונת יציבות ולכן אכילת לחם עשויה להביא להרגעה ולתחושת חיבור לקרקע. דוגמא נוספת היא מקלחת חמה המנוגדת לקור של ואטה. מאותן סיבות מומלץ באיורוודה לאכול אוכל חם המכיל כמות מסוימת של שומניות בריאה. הטעמים שיתרמו לאיזון יסוד הוואטה הם חמוץ, מלוח ומתוק. לכן אגב אנשים רבים מרגישים תאווה למתוקים במצבי לחץ.

פיטה: אש, כוח הטרנספורמציה

פיטה ( PITTA ) , אש בסנסקריט, הוא כוח הטרנספורמציה והוא אחראי על השינוי של החומר. ישנו בעצם רק גורם אחד ביקום היכול להביא לפירוק ושינוי החומר והוא החום. אותו חום, או אנרגיה, נמצאים בטבע בשמש, באש, בקרינות מסוגים שונים ובתהליכי עיכול ופירוק בגוף, בצומח ובחי. בטבע אחראית הפיטה על תהליך הפוטוסינתזה (תהליך הפיכת אור השמש לאנרגיה בצמחים) כמו גם על עיכול חומרים שונים מהאדמה והפיכתם לכאלו המזינים את הצמח. אין חיים בלי חום השמש, אולם כאשר החום עולה בצורה לא מבוקרת נגרמות שרפות, ייבוש נהרות ואגמים וייבוש הנוזלים מהאדמה והצומח המביאים למוות.

הפיטה בגוף האדם איננה רק חום. היא משולבת עם אלמנט המים ולכן יש בה גם תכונות של נוזליות וזרימה. יסוד הפיטה אחראי לכל תהליכי העיכול והמטבוליזם, הפיזיים והנפשיים. הפיטה נמצאת בכל רמות העיכול, ממערכת העיכול המפרקת את האוכל ועד התא ההופך את אבות המזון לחומרים שונים. עיבוד המידע, הנקלט ע"י החושים, מתבצע על ידי יסוד זה ולכן הוא משויך לראייה, לאינטליגנציה וליכולת התפישה. ברמה הנפשית הפיטה אחראית על עיכול של חוויות רגשיות והפיכתן לזיכרון.

נטייה לכעוס והדחקת הכעסים יביאו לעלייה ביסוד זה. גם אכילת אוכל חריף ומלוח, צריכת אלכוהול וחשיפה ממושכת לחום או לשמש יוציאו את הפיטה מאיזון. כאשר יסוד זה אינו מאוזן הוא עלול לגרום לבעיות עיכול, צרבת, שלשול, כיב קיבה, אולקוס, קוליטיס, מחלות עור כמו פריחה ו אקנה ולחלק מהמחלות האוטו-אימוניות. בכל תהליך דלקתי יסוד הפיטה הוא הדומיננטי. וברמה הרגשית, רגשות של זעם וחוסר ביטחון משויכים לפיטה גבוהה.

לאותו אלמנט בפיטה האחראי על העיכול יש מעמד חשוב ומיוחד באיורוודה. לאלמנט זה קוראים בסנסקריט אגני ( AGNI ) או אש העיכול. האגני נבדלת מהפיטה בכך שאלמנט המים לא קיים בה, והיא בעלת אותן תכונות שאחראיות ישירות לעיכול, תכונות של חום ויובש.

ברמה הרגשית יסוד הפיטה מביא לרגשות של זעם, חוסר סבלנות, נטייה להתרגז בקלות אך גם לשכוח בקלות את סיבת הרוגז. חלומות דומיננטיים ליסוד זה מאופיינים במאבק ואלימות. יכולת העיכול של פיטה מתבטאת לא רק בעיכול חומרי של מזון אלא גם בעיכול של מידע וקונספטים. תכונת החדות של פיטה קשורה לאינטליגנציה גבוהה, יכולות לוגיות וביקורתיות. אנשים שיסוד זה הוא חזק אצלם הם בעלי כושר שכנוע מצוין ותפישה מהירה, הם מבינים מיד את העיקר ומתעלמים מהטפל. יסוד הפיטה משויך לאומץ ולנטייה לקחת סיכונים ולכן אנשים מסוג פיטה הם תחרותיים ולוחמים מעולים בכל תחום. אנשי פיטה מאמצים בקלות רעיונות הנראים להם הגיוניים ומשנים את אמונותיהם בהתאם לכך.

הטיפול ביסוד הפיטה

על פי האיורוודה עיכול לא תקין או אגני חלשה מובילים למחלות רבות. אם תהליך העיכול תקין תישמר הבריאות והמערכת החיסונית. לכן כאשר מטפלים בפיטה באמצעות חומרים בעלי תכונות מקררות צריך להבטיח שהאגני לא תיפגע. מסיבה זאת לא מומלץ לצרוך מים קרים ואוכל קר שיורידו את יסוד הפיטה ואת יכולת העיכול של הגוף. עשבים בעלי טעם מר יאזנו את יסוד הפיטה ובו זמנית ימריצו את הכבד ואת האגני שקיימת גם בכבד. מזונות המחזקים את הגוף, כמו אורז ו חיטה ומזונות מתוקים יתרמו לאיזון הכוחות ההרסניים של ואטה ופיטה.

קאפה: מים, הכוח המאחד

מכיוון שלשתי הדושות - הוואטה והפיטה - יש יכולות הרסניות, מן ההכרח שיהיה בטבע כוח נוסף שיאחד את הכול ויעניק את המסה והיציבות - וכאן נכנס לתמונה יסוד הקאפה ( KAPHA ), מים בסנסקריט . ללא קאפה היקום יתפזר ויישרף על ידי הדושות האחרות. הקאפה הוא הכוח האחראי על הבנייה והצמיחה בטבע. יסוד הקאפה נמצא בגרעין האטום כמו גם במים, באדמה, בסלעים ובמתכות. הקאפה נותן את המבנה ומהווה את מעטפת התאים והאיברים כמו גם את הנוזלים בכל בעל חיים וצמח. בטבע, בעיות הנגרמות מעודף כמו מפולות בוץ ושלגים או שטפונות תיגרמנה על ידי חוסר איזון של יסוד הקאפה. בגוף האדם, יסוד הקאפה מעניק את המבנה והיציבות ואחראי לכל תהליכי הבנייה והשימור. יסוד זה מעניק את ההזנה והשומניות הנדרשות לגוף ומונע את נזקי החיכוך כתוצאה מתנועת האיברים השונים. ברמה המנטאלית הקאפה מעניק את שיקול הדעת, יכולת התכנון, הזיכרון, את תחושות הרוגע והיציבות ואת בהירות המחשבה. כאשר יסוד זה יוצא מאיזון הוא מוביל להשמנה, כבדות פיזית ונפשית, דיכאון, סוכרת ומחלות לב.

העלייה ביסוד הקאפה גורמת לחסימות בצינורות שונים הקיימים בגוף, במערכת הנשימה, העיכול, כלי הדם והלימפה. חסימות אלו מורידות את יכולת הגוף לעכל ולסלק חומרי פסולת שמצטברים וגורמים לדלקות ובעיות שונות. התזונה המודרנית עתירת הסוכרים והשומנים וטכנולוגיות המאפשרות לחיות בחוסר תנועה גורמות לעלייה בלתי נשלטת בקאפה. השמנת יתר, סכרת, טרשת עורקים, אסתמה, תשישות, עייפות כרונית, סינוסיטיס ומחלות נפוצות אחרות נגרמות בעיקר בשל עודף קאפה. גם בעיות כמו כבדות, עייפות, ירידה באנרגיה וחוסר תיאבון יכולות להיגרם מחוסר איזון ביסוד זה.

יסוד הקאפה מורכב מהמים והאדמה ולכן תכונות כו זרימה, איטיות, יציבות, בהירות וכבדות מאפיינים את ההשפעות המנטאליות והרגשיות של יסוד זה. אנשים שיסוד זה דויננטי אצלם הם אוהבים ובעלי יצר מיני חזק. הם נעימים, סבלניים ומתחשבים. עם זאת האיטיות והכבדות של הקאפה גורמים להם לקליטה איטית ולתגובה איטית. הקאפה מביאה ליסודיות ועומק ולכן ברגע שתיווצר ההבנה היא תהיה רחבה ומקיפה. עקרון החיבור של המים ניתן להמחשה על ידי שתי טיפות של מים המתחברות זו לזו. עקרון זה יביא להיקשרות לחפצים ולרכוש כמו גם להיקשרות לרעיונות ולאמונות. אנשים עם קאפה גבוהה מגלים לעתים נוקשות ועיקשות בכל הקשור להיפרדות מרעיונות ולקבלת רעיונות חדשים, הם מחוברים חזק למשפחתם ולמדינתם. הקאפה מביאה לסובלנות וליכולת תכנון מדויקת לטווח ארוך ולכן אנשים מסוג זה הם מנהלים ומנהיגים מצוינים. קאפה לא מאוזנת עלולה להוביל לדיכאון ולעצלות מחשבתית כמו גם לאי בהירות ולחוסר יכולת לראות את המציאות.

הטיפול בקאפה

הטיפול בקאפה כולל צומות מסוגים שונים ופעילויות ספורטיביות. הטיפול יתמקד בפתיחת החסימות והסרת העודפים. אוכל בעל תכונות מייבשות וחמות כגון עדשים, ירקות ומזונות מלאים, הורדת השומן מהתפריט היומי, פעילות גופנית והוספת תבלינים חריפים למזון יתרמו לאיזון הקאפה. הטעמים שמייבשים ומורידים קאפה הם חריף ומר.

מה הדושה שלך?

שלושת הדושות ואטה, פיטה וקאפה קיימות בכל הרמות, מהרמה הפיזית של האטום הבודד ועד לרמה המנטלית והרגשית. הן מצויות בכל תהליכי החיים, בבריאות ובחולי. כל אחד מאיתנו נולד עם מערך יסודות ספציפי, כלומר דושה אחת או שתיים דומיננטיות יותר שמשפיע על כל אספקט בחייו. אספקטים פיזיים כמו מבנה גוף, סוג עור, שיער, אופי מערכת העיכול ומאפיינים מנטליים ונפשיים כגון כושר קבלת החלטות, מהירות תפישה, זיכרון, נטייה לרגשות מסוימים ומאפיינים רבים אחרים הם הקובעים את מערך היסודות של האדם, כלור סוג הטיפוס או פרקרוטי בסנסקריט.

סוג הטיפוס נקבע על ידי הדושה הדומיננטית יותר מהאחרות והוא אינו ניתן לשינוי אחרי הלידה. אצל רוב האנשים יש שתי דושות דומיננטיות כאשר אחת גבוהה יותר. סוג הטיפוס מלמד על מאפייני האדם בבריאות ועל הנטייה למחלות ולבעיות מסוימות, אך הוא אינו מצביע על מחלה או בעיה ספציפית. לדוגמא אדם מטיפוס קאפה יכול לסבול בתקופה מסוימת מהפרעות ואטה ואדם מסוג ואטה יכול להיות חולה במחלה המאופיינת בפיטה.

סוג הטיפוס מלמד אותנו על נטיות טבעיות של הגוף והנפש. הידע הזה מאפשר לנו לאמץ הרגלי תזונה ואורח חיים שיסייעו לאזן את הדושות הנמצאות באופן נורמלי ברמה גבוהה יותר. על ידי הרגלים התואמים את המבנה הבסיסי שלנו נוכל לשפר את רמת החיוניות, למנוע מחלות, לשפר את איכות החיים ולהאריך ימים.

לאבחון עצמי של סוג הטיפוס לחצו כאן>>

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.