הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

איור-ודה - אם כל שיטות הרפואה
מאת: שי ניר

הרפואה האיורוודית או איור-ודה, היא בתרגום מסנסקריט מדע החיים. האיור-ודה ניתנה לאנושות על ידי חכמי הודו לפני למעלה מ- 5000 שנה, ומאז מטפלת בהצלחה במיליוני חולים. האיור-ודה נלמדת ומיושמת במרכזים רפואיים רבים בהודו, ארה"ב, אירופה ואסיה ונחשבת לאחת משיטות הרפואה ההוליסטיות המובילות בעולם. כמו היוגה גם האיור-ודה מקורה בוודות, הטקסטים ההודים העתיקים המהווים את הידע הקדום ביותר להבנת היקום. האיור-ודה התפרסמה בישראל בעיקר בזכות עיסויים המהווים חלק קטן מתוך מדע רחב זה.

שיטת הרפואה הראשונה בהיסטוריה

איור-ודה היא מדע הרפואה הראשון בהיסטוריה האנושית. מדע האיור-ודה השפיע על כל שאר שיטות הרפואה, עקרונותיו ועשבי-המרפא שגילה מצויים ברפואה הקונבנציונאלית, הרפואה הסינית ובשיטות רפואה ותרבויות רבות ברחבי העולם. הרפואה האיורוודית עוסקת במגוון תחומים: רפואה מונעת, טיפול במחלות, תזונה, אורח חיים, צמחי מרפא, היחסים שבין הגוף לנפש ובאינטראקציה שבין האדם לטבע.

בין תרומותיה נמצאת התרופה reserpin המופקת מהצמח rauwolfia serpentina ומשמשת כיום לטיפול בלחץ דם. תרופה נוספת היא ה- gugulipid המופקת מהשרף commiphora mukul ומשמשת להורדת כולסטרול ושומנים בדם. גם ג'ינג'ר, כמון, כורכום, אגוז מוסקט, הל, חילבה וצמחי מרפא מפורסמים אחרים מקורם ברפואה האיורוודית.

חכמי הודו ביצעו ניתוחי גופות ללימוד גוף האדם אלפי שנים לפני היפוקרטס, הנחשב לאבי הרפואה המודרנית. ניתוחי הגופות בוצעו גם לשם אימון מנתחים בניתוחים שונים ביניהם הניתוחים הפלסטיים הראשונים בהיסטוריה. הגרמנים שתרגמו את הטקסט האיורוודי סושרוטה סמהיטה במאה ה-19 גילו פירוט של ניתוחי לסת שסועה בילדים הדומה לזה המבוצע ע"י הרפואה המערבית כיום. סושרוטה, מחבר הטקסט, ידוע ע"י מנתחים פלסטיים ברחבי העולם כאבי התחום. ארגון הבריאות האמריקאי ה- NIH ( National Institutes of Health ) מכיר באיור-ודה כאחת מארבע שיטות הרפואה האלטרנטיביות המובילות יחד עם רפואה סינית, נטורופתיה והומיאופתיה.

לאיור-ודה שתי מטרות ראשיות: שמירת הבריאות בבריאים וטיפול במחלות בחולים . האיור-ודה עוסקת ברפואה מונעת, שיפור איכות החיים וטיפול טבעי במחלות באמצעות צמחי מרפא, תזונה, אורח חיים בריא וטיפולים נוספים.

עקרונות השיטה

לפי הרפואה האיורוודית אותם עקרונות וכוחות פועלים ביקום ובכל צורות החיים בו. כוחות הבנייה והצמיחה כמו גם כוחות ההרס המובילים למחלות קיימים באדם, בחי,בצומח ובטבע כולו. באיור-ודה שום דבר לא קיים בנפרד, ישנן השפעות הדדיות בין הגוף לסביבה כמו גם בין הגוף לנפש ובין מערכות הגוף השונות. הבריאות והחולי מושפעים משינויים פנימיים ומהאינטראקציה שלנו עם העולם החיצון. לכן, המצב הבריאותי מושפע מגורמים רבים כגון מזג האויר, מצב הנפש, המזון, אורח החיים ואחרים.

האיור-ודה יוצאת מהבנת היקום והאדם כמכלול אחד הבנויים מאותם מרכיבים ופועלים עפ"י אותם עקרונות. הבנת עקרונות היסוד של היקום ושל האדם כחלק בלתי נפרד ממנו, מאפשרת את הבנת הבריאות ואת תהליכי המחלה. כאשר הכוחות בגוף נמצאים באיזון תישמר הבריאות. אולם במהלך השינויים התמידיים עלולים הכוחות לצאת מאיזון ולהביא למחלות. לפי האיור-ודה הכוחות פועלים בכל הרמות בגוף, בנפש, בטבע וביקום. האיור-ודה מלמדת אותנו מדוע ומתי יוצאים הכוחות מאיזון ומביאים למחלות, ואיך לאזן אותם בכדי להגיע לריפוי.

בבסיס האיור-ודה שלושה כוחות, הנקראים דושות בסנסקריט. הדושות קיימות בכל - באדם, בחיות,בצמחים, באדמה ,במים - בטבע כולו. הדושות פועלות בכל רמה מהאטום הבודד ועד התא, האיבר והגוף כולו. הן פועלות תמיד ביחד בכל תהליכי החיים הנורמליים, הבריאים. כאשר הן יוצאות מאיזון מחוץ לגוף, בטבע, הדושות תגרומנה לשינויי אקלים דרסטיים ולאסונות טבע. בדומה לשינויים בחוץ, הפרת איזון הדושות בגוף תביא למחלות. הדושות פועלות בגוף הפיזי וברמה המנטאלית והרגשית. מטרת האיור-ודה היא ללמדנו מדוע ומתי יצאו הדושות מאיזון ואילו דברים עלינו לעשות על מנת להחזיר אותן לתפקוד נורמלי, מאוזן. שלושת הדושות הן ואטה, פיטה וקאפה. ואטה היא כח התנועה או הרוח, פיטה היא כח החום או האש וקאפה היא הכוח המאחד או המים והאדמה הנותנים את המסה והמבנה.

הגישה האיורוודית לחיים היא פשוטה, ובזה חכמתה. עם זאת ברוב המחלות מעורבת יותר מדושה אחת ובאבחון מעורבים שיקולים ועקרונות רבים. מדע האיור-ודה יכול להיות פשוט ועם זאת לתאר תהליכי מחלה מורכבים ביותר ולאפשר טיפול מדויק ואפקטיבי. הבנת שלושת הדושות פותחת בפנינו הבנת תהליכי החיים בבריאות ובחולי.

שמונת ענפי ההתמחות של איור-ודה

מדע הרפואה האיורוודי הוא רחב ומקיף ולכן נהוג לחלקו לשמונה ענפים. בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית, על הרופא האיורוודי לדעת את כל תחומי ההתמחות מכיוון שאיור-ודה היא רפואה הוליסטית בה שום דבר לא קיים בנפרד:

 • רפואה פנימית – טיפול במחלות כגון תסמונת המעי הרגיז, ספיגה לקויה, קוליטיס, שלשול, עצירות, עייפות כרונית, בעיות במערכת הנשימה, סכרת, מחלות לב, השמנת יתר ובמחלות נוספות בכל מערכות הגוף. הטיפול מתמקד בעיקר באש העיכול המהווה את הבסיס לבריאות הגוף כולו.
 • רפואת ילדים – טיפול במחלות ילדים ובמחלות המשפיעות על חלב האם.
 • רפואת נפש – טיפולים במחלות נפש ובבעיות רוחניות (כגון "אחיזת" האדם ע"י רוחות).
 • ראסאינה (rejuvenation) – חידוש וחיזוק רקמות הגוף לשמירת הבריאות, שיפור איכות החיים והארכת תוחלת החיים.
 • טיפול בפוריות (aphrodisiacs) – טיפולים להעלאת איכות רקמות הרבייה ולהעלאת החשק המיני בגברים ונשים.
 • מחלות באזור הראש – טיפולים לבעיות פה ולוע, מחלות אף, עיניים ואוזניים.
 • מדע הרעלים – לטיפול בחשיפה לרעלים שונים כמו ארס נחש.

באיור-ודה קיים גם ענף ניתוחים, שרוב הידע ממנו לא נשמר. בטקסטים האיורוודים קיימים אזכורים לביצוע ניתוחי קטרקט, ניתוחי טחורים ועוד ניתוחים רבים.

מאות מחלות וטיפוליהן מפורטות בטקסטים האיורוודיים העתיקים, ביניהן מחלות הנחשבות "מודרניות" כגון: מחלות לב, סכרת, השמנת יתר, שבץ מוחי, עייפות כרונית ועוד. הגישה היא כי ישנן אינסוף מחלות ולא ניתן לתאר את כולן. האיור-ודה מזהה את אותם עקרונות הפועלים ביקום ובכל אדם שעל פיהם יתאפשרו האבחון והטיפול בכל מחלה. הרפואה האיורוודית אינה מציעה רק טיפול אפקטיבי במחלות, היא בראש ובראשונה רפואה מונעת ששמה לה למטרה לשמור על הבריאות, להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים.

רפואה מונעת

עפ"י צ'אראק סמהיטה, הטקסט הראשי באיורוודה, החיים עומדים על שלוש רגליים: שינה, מזון ושליטה על החושים. לפי האיורוודה, רוב המחלות נובעות מקשר לקוי של החושים עם העולם החיצון. רדיפה אחרי הנאות החושים כמו אוכל טעים ולא בריא או צפייה ללא מנוחה במסך המחשב הן דוגמאות לקשר לקוי של החושים עם הסביבה. מדע הרפואה האיורוודי הוא הראשון שהגדיר את הסיבות הנפשיות כאחראיות לחלק גדול מהמחלות. איור-ודה לא ממליצה על נזירות אלא על הבנת שורש הבעיה, ההבנה מביאה למודעות והטמעה בחיי היומיום.

מחלות כרוניות לא נגרמות ביום אחד, הן תוצאה של מצבים נפשיים, אורח חיים ותזונה שבמשך שנים גרמו לנזקים. לפיכך, מניעת המחלות מושגת ע"י אימוץ מספר כללים לאורח החיים, למזון ולתזונה. דגש רב מושם באיור-ודה על המזונות השונים, אופן הכנתם, אופן אכילתם ותהליך העיכול. לשינה חשיבות רבה - השינה מהווה בסיס לבריאות, לידע, לאושר ולחוזק הגוף. ניקוי יסודי של הגוף, פעילות גופנית, ושימוש בשמנים מהווים חלק חשוב במניעת מחלות. כאשר מגיע אדם למטפל איורוודי, ינסה המטפל לשנות את התזונה ואורח החיים שלו על מנת למנוע מחלות בעתיד, ובמקביל לטפל במחלות הקיימות.

אבחון מקיף וטיפול משולב

איור-ודה מטפלת ישירות בשורש המחלה, לכן אבחון הגורמים למחלה חשוב הרבה יותר מהסימפטומים. בניגוד לשיטות אחרות המתמקדות באספקט אחד האבחון האיורוודי מתייחס להיבטים שונים בגוף ובנפש. המטפל בודק היבטים כגון העדפות מזג אויר, תזונה, אורח החיים, מקום העבודה, תכונות אופי ואחרים.

האיור-ודה בוחנת גם השפעות חיצוניות על בריאות האדם: חילופי העונות, האקלים, השפעות אזוריות ואחרות. ההיסטוריה הרפואית של מחלות ממושכות, תאונות או ניתוחים חייבת להיבדק לפני כל טיפול. אלפי שנים לפני הרפואה הקונבנציונאלית, מצאה האיור-ודה את השפעתה של התורשה ואת קיומן של מחלות תורשתיות.

הטיפול באיור-ודה ניתן רק לאחר שאובחנו הגורמים הספציפיים למחלה. אותה מחלה אצל אנשים שונים תנבע בדרך כלל מסיבות אחרות עקב סוג טיפוס שונה והרגלי תזונה וחיים הייחודיים לכל אדם. לפיכך הטיפול יותאם באופן אינדיבידואלי לכל אדם ומתייחס לכל האספקטים המשפיעים על הבריאות:

 • שינויים בתזונה - בהתאם למחלה יוצאו מזונות שונים מהתפריט ויוכנסו אחרים. כמו כן מושם דגש על אופן האכילה, זמני האכילה וכמובן השתייה.
 • שינויים באורח חיים - שיפור איכות השינה, הכוונה לפעילות גופנית מתאימה והנחיות נוספות המותאמות למטופל ולמחלה.
 • טיפול במצב הנפשי - רמת המתחים, נטיות לדאגנות ולכעס וגורמים נפשיים אחרים יטופלו במספר מישורים: ייעוץ נפשי, הפניה ליוגה או לשיטות אחרות ועשבי מרפא.
 • צמחי מרפא ופורמולות שונות – העשבים ייחודיים לאיור-ודה ומקור רובם בהודו. נעשה שימוש גם בשמנים רפואיים ובהכנות צמחיות שונות כגון סירופים, טינקטורות, מרתחים וכיו"ב. במקרים פשוטים ניתן להשתמש בתבלינים הקיימים בכל מטבח.
 • פאנצ'ה קארמה – תהליכים טיהור לניקוי רעלים יסודי מכל רקמות הגוף ואיזון כללי הן למניעה והן לטיפול. במהלך הטיפולים ישנה הקפדה על דיאטה מיוחדת ובמקביל ניתנים עיסויים שונים בשמנים רפואיים, אמבט אדים של עשבי מרפא, חוקנים מסוגים שונים, טיהור דם (ע"י הקזה או עלוקות) ועוד. לתהליכי הפאנצ'ה קארמה עוצמה רבה וחשוב שיבוצעו ע"י מטפל בעל ניסיון רב.

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
References:

 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Vagbhat's Astang Hrdayam Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2002.
 • Vaidya Dash, Bhagwan and R.K. Sharma (trans.). Charak Samhita Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 1998.
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.