הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

עקרונות הרפואה ההודית
מאת: שי ניר

לפי הרפואה האיורוודית אותם עקרונות וכוחות פועלים ביקום ובכל צורות החיים בו. כוחות הבנייה והצמיחה כמו גם כוחות ההרס המובילים למחלות קיימים באדם, בחי,בצומח ובטבע כולו. באיור-ודה שום דבר לא קיים בנפרד, ישנן השפעות הדדיות בין הגוף לסביבה כמו גם בין הגוף לנפש ובין מערכות הגוף השונות. הבריאות והחולי מושפעים משינויים פנימיים ומהאינטראקציה שלנו עם העולם החיצון. לכן, המצב הבריאותי מושפע מגורמים רבים כגון מזג האויר, הרגשות, המזון, אורח החיים ואחרים.

לפי האיור-ודה היקום והאדם הם מכלול אחד. הם בנויים מאותם מרכיבים ופועלים עפ"י אותם עקרונות. הבנת עקרונות היסוד של היקום ושל האדם כחלק בלתי נפרד ממנו מאפשרת את הבנת הבריאות כמו גם את תהליכי המחלה. כאשר הכוחות בגוף נמצאים באיזון תישמר הבריאות. אולם במהלך השינויים התמידיים עלולים הכוחות לצאת מאיזון ולהביא למחלות. לפי האיור-ודה הכוחות פועלים בכל הרמות: בגוף, בנפש, בטבע וביקום. האיור-ודה מלמדת אותנו מדוע ומתי יוצאים הכוחות מאיזון ומביאים למחלות, ואיך לאזן אותם בכדי להגיע לריפוי.

דושות – שלושת הכוחות ביקום ובגוף

בבסיס עקרונות האיור-ודה שלושה כוחות, הנקראים דושות בסנסקריט. הדושות קיימות בכל - באדם, בחיות,בצמחים, באדמה ,במים - בטבע כולו. הן פועלות בכל רמה מהאטום הבודד ועד התא, האיבר והגוף כולו. הן פועלות תמיד ביחד בכל תהליכי החיים הנורמליים, הבריאים. כאשר הן יוצאות מאיזון מחוץ לגוף, בטבע, הדושות תגרומנה לשינויי אקלים דרסטיים ולאסונות טבע. בדומה לשינויים בחוץ, הפרת איזון הדושות בגוף תביא למחלות. הדושות פועלות בגוף הפיזי וברמה המנטאלית והרגשית. מטרת האיור-ודה היא ללמדנו מדוע ומתי יצאו הדושות מאיזון ואילו דברים עלינו לעשות על מנת להחזיר אותן לתפקוד נורמלי, מאוזן. שלושת הדושות הן ואטה, פיטה וקאפה. ואטה היא כח התנועה או הרוח, פיטה היא כח החום או האש וקאפה היא הכוח המאחד או המים והאדמה הנותנים את המסה והמבנה.

דומה מגדיל דומה ושונה מקטין שונה

העיקרון המרכזי באיור-ודה הוא "דומה מגדיל דומה ושונה מקטין שונה" - חומרים או פעולות בעלי תכונות מסויימות יגרמו לעלייה של הדושות בגוף, וחומרים או פעולות בעלי תכונות מנוגדות ינמיכו את הדושות. על עיקרון זה מושתת אורח החיים והטיפול האיורוודי המסייעים לאדם לאזן את הנפש והגוף באינטראקציה המתמדת עם הסביבה. לכל אספקט בחיים יש השפעה על הדושות. הן מושפעות מגורמים פנימיים כגון המצב הנפשי ופעילויות הגוף ומגורמים חיצוניים כגון המזון, מזג האויר, חילופי העונות וכיו"ב. לדוגמא, הואטה תעלה כתוצאה מחשיפה לקור ויובש, עקב צריכת מזון יבש או בגלל עודף דאגות. הפיטה תעלה כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש, בגלל אכילת יתר של תבלינים חריפים או בגלל הדחקת כעסים. הקאפה תעלה במזג אויר לח, בצריכת מזונות מטוגנים או עקב חוסר בפעילות גופנית. גם הרפואה המונעת וגם הטיפול האיורוודי מתייחסים לכל האספקטים המשפיעים על האדם, ובזה כוחם הגדול.

הדושה ואטה ( VATA ) – כח התנועה

ואטה מלשון תנועה בשפה הסנסקריט. ואטה היא הכוח הראשי ביקום, היא התנועה בטבע ומניעה את שתי הדושות האחרות. לואטה הכוח הגדול ביותר הן ביצירת החיים והן בהרס ובגרימה למוות ומחלות. מאפייני הואטה הן קור, יובש, חספוס, חוסר מסה ותנועה בלתי פוסקת. בטבע הואטה אחראית לתנועת הכוכבים, לרוח, לזרימת הנחלים, לגלים בים, למעבר מיום ללילה, למחזוריות עונות השנה ולמעשה לכל התנועה. אולם כאשר הואטה יוצאת מאיזון היא עלולה לגרום לשיבוש עונות השנה, לרעידות אדמה ו"צונמים", להוריקן וסופות טייפון, ליובש, נבילה ומוות.

כמו בטבע גם בגוף האדם הואטה אחראית לתנועה. מתנועת המולקולות בתוך התא, לתנועת התאים עצמם ועד לתנועת הגוף כולו. ברמה הנפשית הואטה יוצרת את תנועת המחשבות ואת השינויים במצבי הרוח. ואטה מניעה את השרירים, אחראית על זרימת הדם, על הנשימה, על תנועת האוכל בקיבה ובמעיים ועל מערכת העצבים. ואטה היא הדושה המוציאה את חומרי הפסולת מהגוף ומניעה את הדושות האחרות בתוך הגוף.

עודף בפעילות גופנית או דאגנות יגרמו לעלייה בתנועת ואטה. גם צום, אכילה של מזון יבש או חשיפה ממושכת לרוח וקור עלולים להביא לבעיות ואטה. כשם שואטה לא מאוזנת גורמת לבעיות בטבע, כך גם באדם. למעשה המספר הרב ביותר של מחלות נגרם ע"י ואטה. ואטה גבוהה עלולה לגרום ל: מחלות נשימה, מחלות נוירולוגיות, בעיות בחושים, הידלדלות העצם, לחצים נפשיים וגם בעיות פשוטות כגון יובש בעור, נשירת שיער, עצירויות ועוד. בגיל המבוגר הואטה עולה בגופו של כל אחד, ולכן רוב מחלות הזיקנה הן מסוג ואטה.

הטיפול בואטה

לפי עיקרון ה"דומה מגדיל דומה ושונה מקטין שונה" קל להבין את הטיפול האיורוודי בואטה. שימוש באותם חומרים המנוגדים בתכונותיהם לואטה יאזנו עלייה לא רצויה. לדוגמא, העיסוי בשמנים נוגד את תכונת היובש של ואטה והמגע עצמו משפיע שכן ואטה אחראית על חוש המישוש. למוצרי חיטה יש תכונת יציבות ולכן אכילת לחם עשויה להביא להרגעה ולתחושת חיבור לקרקע. דוגמא נוספת היא מקלחת חמה המנוגדת לקור של ואטה ולכן מרגיעה את הגוף והנפש. מאותם סיבות ממליצה האיור-ודה לאכול אוכל חם המכיל כמות מסוימת של שומניות בריאה. הטעמים שיתרמו לאיזון ואטה הם חמוץ, מלוח ומתוק, לכן אנשים רבים מרגישים תאווה למתוקים במצבי לחץ.

הדושה פיטה ( PITTA ) – כח הטרנספורמציה

פיטה - מלשון אש בשפה הסנסקריט. הפיטה היא הכח האחראי על הטרנספורמציה, על השינוי של החומר. ישנו בעצם רק גורם אחד ביקום היכול להביא לפירוק ושינוי החומר – זהו החום. אותו חום, או אנרגיה נמצאים בטבע בשמש, באש, בקרינות מסוגים שונים ובתהליכי עיכול ופירוק בגוף, בצומח ובחי. בטבע אחראית הפיטה על תהליך הפוטוסינתזה (תהליך הפיכת אור השמש לאנרגיה בצמחים) כמו גם על עיכול חומרים שונים מהאדמה והפיכתם לכאלו המזינים את הצמח. אין חיים בלי חום השמש, אולם כאשר החום עולה בצורה לא מבוקרת נגרמות שרפות, ייבוש נהרות ואגמים וייבוש הנוזלים מהאדמה והצומח המביאים למוות.

הפיטה בגוף האדם איננה רק חום היא משולבת עם אלמנט המים ולכן יש בה גם תכונות של נוזליות וזרימה. הפיטה אחראית על כל תהליכי העיכול והמטבוליזם, הפיזיים והנפשיים. הפיטה נמצאת בכל רמות העיכול, ממערכת העיכול המפרקת את האוכל לאבות המזון ועד התא ההופך את אבות המזון לחומרים שונים. הפיטה נמצאת גם באנזימים, חומצות העיכול והמרה. עיבוד המידע, הנקלט ע"י החושים, מתבצע ע"י פיטה, ולכן היא משוייכת לראייה, לאינטליגנציה וליכולת התפישה. ברמה הנפשית הפיטה אחראית על עיכול של חוויות רגשיות והפיכתן לזיכרון.

נטייה לכעוס והדחקת הכעסים יביאו לעלייה בפיטה. גם אכילת אוכל חריף ומלוח, צריכת אלכוהול וחשיפה ממושכת לחום או לשמש יוציאו את הפיטה מאיזון. החום של פיטה מביא להרס הרקמות כשם שהאש מעכלת את העץ. כאשר פיטה לא מאוזנת היא עלולה לגרום ל: בעיות עיכול, צרבות, כיבי קיבה, שלשולים, מחלות עור כמו פריחה ואקנה וחלק מהמחלות האוטו-אימוניות. בכל תהליך דלקתי פיטה היא דומיננטית. וברמה הרגשית, רגשות של זעם וחוסר ביטחון משוייכים לפיטה גבוהה.

אש העיכול - אגני ( AGNI )

לאותו אלמנט בפיטה האחראי על העיכול יש מעמד חשוב ומיוחד באיור-ודה. לאלמנט זה קוראים בסנסקריט אגני או אש העיכול. האגני נבדלת מהפיטה בכך שאלמנט המים לא קיים בה, היא בעלת אותן תכונות שאחראיות ישירות לעיכול, תכונות של חום ויובש. האגני היא מושג רחב באיור-ודה וקיימים סוגים שונים של אגני. האגני הראשית היא זו שבקיבה ובמעי הדק שאחראית על הפירוק הראשי של המזון. האגני המשניות קיימות ברמת הרקמות והתאים ואחראיות לבניית הגוף מתוצרי הפירוק של האגני הראשית. קיימים סוגי אגני האחראיים לתהליכים שונים, למעשה בכל תהליך פיזיולוגי ונפשי קיים אלמנט של שינוי המעורבת בו אגני. לאגני בגוף תפקיד מרכזי מכיוון שכל מחלה לפי האיור-ודה נגרמת כתוצאה מבעיה באגני. בשלב הראשון נחלשת האגני הראשית ובשלבים יותר כרוניים נפגעות גם האגני המשניות. חולשה באגני מובילה להצטברות רעלים וחסימות המחמירות את המחלה. לכן, באבחון כמו גם בטיפול באיור-ודה תינתן לאגני חשיבות מרכזית.

הטיפול בפיטה

עפ"י האיור-ודה עיכול לא תקין או אגני חלשה מביאים למחלות רבות. אם תהליך העיכול תקין תישמר הבריאות והמערכת החיסונית. לכן כאשר מטפלים בפיטה באמצעות חומרים בעלי תכונות מקררות צריך להבטיח שהאגני לא תיפגע. מסיבה זאת לא מומלץ לצרוך מים קרים ואוכל קר שיורידו את הפיטה אך עם זאת יורידו את האגני ואת יכולת העיכול של הגוף. עשבים בעלי טעם מרים יאזנו את פיטה ובו זמנית ימריצו את הכבד ואת האגני שקיימת גם בכבד. מזונות המחזקים את הגוף, כמו אורז וחיטה ומזונות מתוקים יתרמו לאיזון הכוחות ההרסניים של ואטה ופיטה.

הדושה קאפה ( KAPHA ) – הכח המאחד

קאפה מלשון מים בשפה הסנסקריט. לשני הכוחות ואטה ופיטה יכולות הרסניות ולכן חייב להיות כוח נוסף בטבע שיאחד את הכול וייתן את המסה והיציבות. ללא קאפה היקום יתפזר ויישרף ע"י הדושות האחרות. הקאפה היא הכוח האחראי על הבניה והצמיחה בטבע. קאפה נמצאת בגרעין האטום כמו גם במים, באדמה, בסלעים ובמתכות. הקאפה מחברת כמו שתי טיפות מים הנצמדות זו לזו. הקאפה נותנת את המבנה היא מהווה את מעטפת התאים והאיברים כמו גם את הנוזלים בכל בעל חיים וצמח. בטבע, בעיות הנגרמות מעודף כמו מפולות בוץ ושלגים, שטפונות וחסימת מעברים תיגרמנה ע"י קאפה גבוהה.

באדם נותנת קאפה את המבנה והיציבות ואחראית על כל תהליכי הבנייה והשימור. קאפה נותנת את ההזנה לגוף וע"י "שימון" מונעת את נזקי החיכוך כתוצאה מתנועת האיברים השונים. קאפה נמצאת בליחה, בנוזל התוך והחוץ תאי, במעטפת התאים והאיברים, בשרירים, בשומן, בעצמות, בנוזל חוט השדרה ובמפרקים. ברמה המנטאלית נותנת הקאפה את שיקול הדעת, יכולת התכנון, הזיכרון, את תחושות הרוגע והיציבות ואת בהירות המחשבה.

העלייה בקאפה גורמת לחסימות בצינורות שונים הקיימים בגוף במערכת הנשימה, העיכול, כלי הדם והלימפה. חסימות אלו מורידות את יכולת הגוף לעכל ולסלק חומרי פסולת שמצטברים וגורמים לדלקות ובעיות שונות. התזונה המודרנית עתירת הסוכרים והשומנים וטכנולוגיות המאפשרות לחיות בחוסר תנועה גורמות לעלייה בלתי נשלטת בקאפה. השמנת יתר, סכרת, טרשת עורקים, אסטמה ומחלות נפוצות אחרות נגרמות בעיקר בשל קאפה. גם בעיות כמו כבדות, עייפות, ירידה באנרגיה וחוסר תיאבון יכולות להיגרם מקאפה. ברמה הנפשית והמנטאלית עלייה בקאפה תגרום לדיכאון, חוסר יכולת להשתחרר מרעיונות או זיכרונות ואי בהירות מחשבתית.

הטיפול בקאפה

הטיפול בקאפה מזכיר שיטות ואופנות שונות להן נחשפנו לאחרונה כגון צומות מסוגים שונים, דיאטת "קנדידה" ופעילויות ספורטיביות. הדמיון נובע מכך שהרבה מבעיות האדם המודרני נגרמות ע"י קאפה ואותן שיטות מנסות לאזן את קאפה. חשוב לזכור שבכל תהליכי החיים כמו גם בכל מחלה פועלות כל הדושות. עד שלא תאובחן המחלה והגורמים לה לא רצוי לאמץ אף שיטה שעלולה להביא לחוסר איזון חדש.

הטיפול בקאפה יתמקד בפתיחת החסימות והסרת העודפים. אוכל בעל תכונות מייבשות וחמות כגון עדשים, ירקות ומזונות מלאים, הורדת השומן מהתפריט היומי, פעילות גופנית והוספת תבלינים חריפים למזון יתרמו לאיזון הקאפה. הטעמים שמייבשים ומורידים קאפה: חריף, מר ומצמת.

הדושות – הבסיס להבנת הבריאות והחולי

הדושות הן כוחות פונקציונאליים הפועלים בכל תהליכי החיים הבריאים וקיימים גם בבסיס כל המחלות. הדושות נמצאות תמיד בכל אטום וחלקיק, בכל תא, איבר וגוף. הן פועלות יחד: אין חיים ללא תנועה, כמו שאין חיים בלי חום וכמובן שלא יתקיימו חיים בלי מים ואדמה. הפרת האיזון בדושות כגון תנועה יתר, עודף חום ואכילה מוגזמת יגרמו לבעיות. כל זמן שאנו נמצאים באינטראקציה הרמונית עם הסובב אותנו: אוכלים במודעות, שומרים על פעילות גופנית ומאמצים טכניקות להורדת מתחים האיזון יישמר והחיים יזרמו כסדרם. כאשר נאבד את הקשר עם הגוף, נאכל ללא קשר למצבנו הבריאותי ונאפשר לעצמנו לחיות בכעס ודאגנות יופר האיזון, הדושות יצאו משליטה ותגרומנה למחלות.

הגישה האיורוודית לחיים היא פשוטה, ובזה חכמתה. עם זאת חשוב לציין שברוב המחלות מעורבת יותר מדושה אחת ובאבחון מעורבים שיקולים ועקרונות רבים. מדע האיור-ודה יכול להיות פשוט ועם זאת לתאר תהליכי מחלה מורכבים ביותר ולאפשר טיפול מדויק ואפקטיבי בכל הרמות: תזונה, אורח חיים ועשבי מרפא. הבנת שלושת הדושות פותחת בפנינו הבנת תהליכי החיים בבריאות ובחולי ומקנה לנו את הידע לטפל במחלות, לשמור על הבריאות ולהאריך ימים.

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
References:
  • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Vagbhat's Astang Hrdayam Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2002.
  • Vaidya Dash, Bhagwan and R.K. Sharma (trans.). Charak Samhita Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 1998.
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.