הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

מהם עקרונות האיור-ודה?

לפי האיור-ודה האדם והטבע מורכבים מאותם חומרים ופועלים עפ"י אותם עקרונות. כשם שהעולם מורכב ברובו מאוקינוסים כך המים מרכיבים גם כ- 60% מגוף האדם. כפי שבאדמה קיימים מינרלים ומתכות שונות כך בדם יש ברזל ובעצמות יש קלציום ומגנזיום. התנועה שבטבע המביאה לרוח, תנועת העננים ותנועת הגלים קיימת גם באדם בצורה של מחזור הדם, תנועת המעיים, תנועת המחשבות וכיו"ב.

בגוף ובטבע מתייחסים לשלושה כוחות ראשיים:

כח ה ואטה הוא התנועה שבמרחב, ה פיטה היא החום וה קאפה נותנת את המסה והמשקל לכל הדברים. כוחות אלו, הנקראים דושות בסנסקריט, הם כוחות פונקציונאליים הפועלים בכל תהליך בגוף ובטבע הן בבריאות והן בחולי. הדושות פועלות בגוף הפיזי כמו גם במישור הנפשי והרגשי.

ואטה – רוח, תנועה

ה ואטה בטבע היא כח התנועה, תנועת הרוח, תנועת העננים, תנועת הנחלים ובגוף היא תנועת השרירים, תנועת המחשבות, אימפולסים עצביים, תנועות מעיים, זרימת הדם וגם תנועת התא הבודד ותנועת האלקטרון בתוך האטום. כאשר ה ואטה יוצאת מאיזון היא תביא בטבע לסופות, יובש, קור, רעידות אדמה ובגוף לעור יבש, תחושת קור, עצירות, כאבים, דאגות, לחץ, פחדים, נדודי שינה ובעיות נוספות. ה ואטה היא הכח הראשי ושולטת בשתי הדושות האחרות.

פיטה – חום, הכח המפרק

ה פיטה היא כח הטרנספורמציה ואחראית על השינוי והפירוק של המזון. ישנו בעצם רק גורם אחד ביקום היכול להביא לפירוק ושינוי החומר - זהו החום. אותו חום, או אנרגיה נמצאים בטבע בשמש, באש ובקרינות מסוגים שונים. בגוף אין אש ולהבות כמו בטבע. האש קיימת בגוף בצורה נוזלית בשילוב עם מים. ולכן בגוף תהליכי העיכול והפירוק מבוצעים ע"י חומרים נוזליים כגון חומצות הקיבה, מיץ המרה, אנזימים ועוד. כאשר ה פיטה יוצאת מאיזון בטבע היא תביא לשריפות ושרב ובגוף לבעיות עיכול, חום, פריחה, דלקות, עצבנות, כעסים, שאיפה מוגזמת למושלם ובעיות נוספות.

קאפה – מים, הכח המאחד

ה קאפה היא הכוח האחראי על הבניה, הצמיחה ונותנת את המבנה והמסה להכל . בטבע קאפה נמצאת במים, באדמה, בסלעים ובמתכות. בגוף קאפה נותנת את ההזנה, השומניות והלחות. ה קאפה נמצאת בנוזלים שבתוך התאים ומחוץ להם, בנוזלים שבחוט השידרה ובמוח ובמפרקים. ברמה המנטאלית נותנת ה קאפה את שיקול הדעת, יכולת התכנון, הזיכרון, את תחושות הרוגע והיציבות ואת בהירות המחשבה. בטבע קאפה שיצאה מאיזון תביא למפולות בוץ ושלגים ושטפונות. כאשר קאפה יוצאת מאיזון בגוף היא תביא להשמנה, כבדות פיזית ונפשית, דיכאון, סכרת, אסטמה, סינוסיטיס, מחלות לב ובעיות נוספות.

אגני – אש העיכול

לאותו אלמנט בפיטה האחראי על העיכול יש מעמד חשוב ומיוחד באיור-ודה. לאלמנט זה קוראים בסנסקריט אגני או אש העיכול. קיימים סוגים שונים של אגני . ה אגני הראשית היא זו שבקיבה ובמעי הדק שאחראית על הפירוק הראשי של המזון. ה אגני המשניות קיימות ברמת הרקמות והתאים ואחראיות לבניית הגוף מתוצרי הפירוק של ה אגני הראשית. בכל תהליך פיזיולוגי ונפשי קיים אלמנט של שינוי בו מעורבת אגני . ל אגני בגוף תפקיד מרכזי מכיוון שכל מחלה לפי האיור-ודה נגרמת כתוצאה מבעיה ב אגני . בשלב הראשון נחלשת ה אגני הראשית ובשלבים יותר כרוניים נפגעות גם ה אגני המשניות. חולשה ב אגני מובילה להצטברות רעלים וחסימות המחמירות את המחלה.

לקריאה בהרחבה על עקרונות האיור-ודה>>

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.