הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

הטיפול ברפואה ההודית
מאת: שי ניר

איורוודה אינה מוגבלת לדיאטה, פורמולת צמחים או טיפול כלשהו. הטיפול האיורוודי הוא אינטגרטיבי ומשלב את הבנת היסודות הספציפיים בכל אדם, מניעת הגורמים למחלה, תכנית תזונה אינדיבידואלית, המצב הנפשי, יכולת העיכול, עשבי מרפא, טיפולי ניקוי וטיהור ואלמנטים נוספים.

לפי האיור-ודה שום דבר לא קיים בנפרד, ישנן השפעות הדדיות בין הגוף לסביבה כמו גם בין הגוף לנפש ובין מערכות הגוף השונות. הגוף נמצא בשינויים תמידיים הנובעים משינויים פנימיים ומהשפעות חיצוניות. לכן, המצב הבריאותי מושפע מגורמים רבים כגון מזג האויר, מצב הנפש, המזון, אורח החיים ואחרים. האיור-ודה יוצאת מהבנת היקום והאדם כמכלול אחד הבנויים מאותם מרכיבים ופועלים עפ"י אותם עקרונות. הבנת עקרונות היסוד של היקום ושל האדם כחלק בלתי נפרד ממנו מאפשרת ליצור תוכנית טיפול משולבת המונעת ככל שניתן את הגורמים למחלה ובמקביל מטפלת במחלה עצמה.

איזון הדושות - שלושת הכוחות ביקום ובגוף

שלושה כוחות, הנקראים דושות בסנסקריט, קיימים ביקום: ואטה, פיטה וקאפה. הדושות קיימות בכל - באדם, בחיות,בצמחים, באדמה ובמים - בטבע כולו. הדושות פועלות בכל רמה מהאטום הבודד ועד התא, האיבר והגוף כולו. הן פועלות תמיד ביחד בכל תהליכי החיים הנורמליים, הבריאים. אולם כאשר הן יוצאות מאיזון מחוץ לגוף, בטבע, יגרמו שינויי אקלים קיצוניים ואסונות טבע. הפרת איזון הדושות בגוף תביא למחלות. הדושות נמצאות בכל הרמות המנטלית, הרגשית והפיזית. ואטה היא כח התנועה או הרוח, פיטה היא כח החום או האש וקאפה היא הכח המאחד או המים והאדמה הנותנים את המסה והמבנה. מטרת הטיפול האיורוודי היא להשיב את הדושות לפעולתן התקינה, המאוזנת.

הרגלי חיים לא נכונים, תזונה לקויה וגורמים חיצוניים שונים מביאים להפרת האיזון בדושות, פגיעה בתהליך העיכול ובסופו של דבר לפגיעה ברקמות השונות ולהופעת המחלה. החזרת האיזון, חיזוק העיכול ושיקום הרקמות החלשות יתבצעו ע"י שינויי תזונה, שינויי אורח חיים ושימוש בעשבי מרפא ובחומרים אחרים.

מדע החומרים

ברפואה האיורוודית כל חומר תחת השמש יכול לשמש כתרופה בהנחה שנחקר ונבדקה השפעתו. הרישים (החכמים) של הודו חקרו אלפי חומרים שונים. בתחום הנקרא מדע החומרים מפורטות ההשפעות הרפואיות של מגוון חומרים: קונכיות ממעמקי הים, מתכות מהאדמה, אלפי עשבי מרפא וחומרים נוספים מהחי והצומח. צמחי המרפא מהווים את הבסיס לרוב הפורמולות. בניגוד לשיטות אחרות המשתמשות בעשבים לפי תכונות כלליות, לגבי כל צמח באיור-ודה מפורטות גם הרקמות והדושות עליו ישפיע.

המזון אינו נפרד ממדע החומרים, ההתייחסות למזון היא כאל צמחי המרפא. הטקסטים האיורוודיים קטלגו מאות סוגי מזונות מהחי והצומח ופירטו את השפעותיהם הרפואיות על הגוף והנפש. בכל מחלה יש מזונות שרצוי להוסיף לתפריט ואחרים העלולים להחמיר את המצב ולכן יש להמעיט בהם או להפסיקם.

במדע החומרים קיים שימוש רחב בשמנים והכנות מיוחדות של שמנים רפואיים. מגוון שמנים קיים באיור-ודה: שמן קוקוס, שמן שומשום, שמן חרדל, שמן קיק ואחרים. לכל שמן תכונות משלו וניתן להכין שמנים מיוחדים לפי המחלה ע"י הוספת עשבי מרפא.

חיזוק " אש העיכול" וחינוך לתזונה נכונה

רוב המחלות, לפי האיור-ודה, נובעות מעיכול לא תקין של המזון. כאשר נפגע העיכול הדבר מוביל להצטברות רעלים וחסימות, לפגיעה ברקמות השונות ולבסוף למחלה. האיור-ודה מתייחסת לעיכול בגוף כאותו פקטור של אש הקיימת בטבע. אותה האש המפרקת ומשנה את החומר קיימת בגוף בצורה של אנזימים שונים וחומצות עיכול. הגישה האיורוודית היא רחבה: האש קיימת במערכת העיכול ומבצעת את הפירוק הראשוני של המזון, ואילו האש ברקמות ותאי הגוף אחראית על העיכול המשני המביא לבניית הגוף. אש נמוכה מדי תביא ליצירת רעלים וחסימות ולהחלשת הגוף והמערכת החיסונית.

ישנן מחלות ובעיות רבות שניתן לפתור רק באמצעות שינויי תזונה. הטיפול יכלול תוכנית תזונה אישית וחינוך להרגלי תזונה נכונים:

 • חיזוק האש - נדבך מרכזי בטיפול האיורוודי הוא להגביר את אש העיכול ולשרוף את הרעלים ע"י שימוש בעשבי מרפא מתאימים.
 • אופן אכילת המזון - לצורה בה אוכלים חשיבות לא פחותה מהרכב המזון. אכילה תוך כדי דיבור ועבודה תקשה על תהליך העיכול. גם אכילה במקום רועש או מול מחשב אינה רצויה.
 • זמני האכילה - הגוף עובד במחזוריות עם הטבע, אם זמני הארוחות לא מתאימים, העיכול יפגע. בלילה באופן טבעי יורדת יכולת הגוף לעכל ולכן לא מומלץ לאכול ארוחה גדולה בלילה, האוכל יתעכל בצורה אופטימאלית בצהריים כשאש העיכול בשיאה.
 • מודעות לרעב - תחושת הרעב של האדם תיבחן באופן מעמיק. אנשים רבים אוכלים ללא רעב ומהצד השני מדחיקים את הרעב כאשר הוא מופיע. התנהגויות מעין אלו הן שכיחות ויכולות לגרום לבעיות רבות כמו איבוד תיאבון, צרבות, כיבי קיבה, עצירויות, בעיות בספיגת המזון, תשישות כרונית, השמנה ומחלות נוספות. החינוך למודעות זו הינה חלק מהטיפול האיורוודי.
 • מודעות לצמא - לפי האיור-ודה שתייה מרובה של נוזלים ללא מודעות לצמא עלולה לגרום לבעיות עיכול. כמות גדולה של מים ממלאת את הקיבה, מדללת את חומצות העיכול ומביאה לחוסר תיאבון ואש עיכול נמוכה. שתייה מופחתת גורמת לבעיות אחרות של התייבשות, עצירות ובעיות נוספות. חינוך למודעות לצמא ולצריכה נכונה של נוזלים הוא נדבך חשוב בטיפול.
 • הרכב המזון - בהתאם למחלה ולאדם תיבנה תוכנית תזונה אישית. מזונות מסוימים יוצאו באופן הדרגתי מהתפריט ובמקומם יינתן דגש על מזונות אחרים.

אורח החיים כבסיס לבריאות

אורח חיים כולל את השינה, אופי העבודה, רמת הפעילות הגופנית, והמצב הרגשי והנפשי. לגורמים אלו ואחרים באורח החיים חשיבות מכרעת בקביעת המצב הבריאותי:

 • השינה - מהווה בסיס לבריאות, לידע, לאושר ולחוזק הגוף. באם קיימות הפרעות שינה או שהאדם ישן פחות מדי או יותר מדי הטיפול ייתן לכך מענה.
 • פעילות גופנית - לרמת הפעילות היומיומית ועיסוק בספורט תפקיד מרכזי במניעת מחלות, אך לאנשים מסויימים עודף פעילות עלול לגרום למחלות. המטפל האיורוודי מתאים את הפעילות המומלצת לפי מבנה האדם והמחלה.
 • המצב הנפשי - רמת המתחים, נטיות לדאגנות ולכעס וגורמים נפשיים אחרים יטופלו במספר מישורים: ייעוץ נפשי, הפניה ליוגה או לשיטות אחרות ועשבי מרפא.
 • אורח חיים מונע - הנחיות נוספות להפסקת הרגלים שגויים והקניית הרגלים חדשים יינתנו על מנת למנוע בעיות עתידיות.

טיפול אינדיבידואלי

במדע האיור-ודה קיים מושג התורשה בצורה רחבה, הוא נקרא פרקרוטי בסנסקריט או סוג הטיפוס. כל אדם נולד עם מערך יסודות או דושות ספציפי. דושה אחת או שתיים דומיננטיות יותר וישפיעו על האדם לאורך כל חייו. סוג הטיפוס ישפיע על מבנה הגוף, העור, השיער, העיניים, האישיות, העדפות בנושא אוכל או מזג אויר, נטיות למחלות, סוג העיכול ועל דברים נוספים. אותה מחלה אצל אנשים שונים תנבע בדרך כלל מסיבות אחרות עקב סוג טיפוס שונה והרגלי תזונה וחיים הייחודיים לכל אדם. אבחון סוג הטיפוס חשוב לטיפול במחלה ובעיקר למניעת בעיות עתידיות. סוג הטיפוס והסיבות למחלה מאובחנים לאחר שאלות ובדיקות רבות ונלקחים בחשבון בבניית תכנית טיפול אינדיבידואלית.

פאנצ'ה קארמה

בתרגום מסנסקריט - חמש הפעולות. אלו הן בעצם חמישה תהליכים טיהור המשמשים למטרות טיפוליות שונות: ניקוי רעלים יסודי מכל רקמות הגוף, איזון הדושות, חיזוק מערכות וטיפולי מניעה לשמירה על הבריאות. חלק מהתהליכים כוללים חוקן עם שמנים ועשבי מרפא, הקזת דם באמצעות מחט או עלוקות ותהליכים נוספים. כל תהליך מותאם באופן אינדיבידואלי לאדם, למחלה ולעונה ע"י שימוש בשמנים ועשבי מרפא שונים ומגוונים. לתהליכי הפאנצ'ה קארמה עוצמה רבה ולכן חשוב שיבוצעו ע"י מטפל בעל ניסיון רב, וינתנו רק למטופלים שגופם ונפשם חזקים. בתהליכים נדרש שיתוף פעולה הדוק מהמטופל בעיקר במשמעת תזונתית.

הפאנצ'ה קארמה כוללת - תהליך הכנה, תהליך מרכזי ופוסט תהליך.למעשה רוב תהליכי פאנצ'ה קארמה המבוצעים בישראל ובמערב: עיסויים, ניסוך שמן ואמבט אדים הם רק תהליכי הכנה לקראת התהליך המרכזי שבדרך כלל לא מבוצע.

שמונת ענפי ההתמחות של איור-ודה

מדע הרפואה האיורוודי הוא רחב ומקיף ולכן נהוג לחלקו לשמונה ענפים. בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית, על הרופא האיורוודי לדעת את כל תחומי ההתמחות מכיוון שאיור-ודה היא רפואה הוליסטית בה הדברים קשורים ומשפיעים אחד על השני:

 • רפואה פנימית - טיפול במחלות ובעיות עיכול, נשימה, בעיות עור, סכרת, מחלות לב, בעיות נוירולוגיות וכיו"ב. הטיפול מתמקד בעיקר במערכת העיכול המהווה את הבסיס לבריאות הגוף כולו.
 • רפואת ילדים - טיפול במחלות ילדים ובמחלות המשפיעות על חלב האם.
 • רפואת נפש - טיפולים במחלות נפש ובבעיות רוחניות (כגון "אחיזת" האדם ע"י רוחות).
 • ראסאינה ( rejuvenation ) - חידוש וחיזוק רקמות הגוף לשמירת הבריאות, שיפור איכות החיים והארכת תוחלת החיים.
 • טיפול בפוריות ( (aphrodisiacs - טיפולים להעלאת איכות רקמות הרבייה ולהעלאת החשק המיני בגברים ונשים.
 • מחלות באזור הראש - טיפולים לבעיות פה ולוע, מחלות אף, עיניים ואוזניים.
 • מדע הרעלים - לטיפול בחשיפה לרעלים שונים כמו ארס נחש.

באיור-ודה קיים גם ענף ניתוחים, שרוב הידע ממנו לא נשמר. בטקסטים האיורוודים קיימים אזכורים לביצוע ניתוחי קטרקט, ניתוחי טחורים, לסת שסועה ועוד ניתוחים רבים.

מאות מחלות וטיפוליהן מפורטות בטקסטים האיורוודיים העתיקים, ביניהן מחלות הנחשבות "מודרניות" כגון: מחלות לב, סכרת, השמנת יתר, שבץ מוחי, עייפות כרונית ועוד. הגישה היא כי ישנן אינסוף מחלות ולא ניתן לתאר את כולן. האיור-ודה מזהה את אותם עקרונות הפועלים ביקום ובכל אדם שעל פיהם יתאפשרו האבחון והטיפול בכל מחלה. הרפואה האיורוודית אינה מציעה רק טיפול אפקטיבי במחלות, היא בראש ובראשונה רפואה מונעת ששמה לה למטרה לשמור על הבריאות, להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים.

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
References:
 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Vagbhat's Astang Hrdayam Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2002.
 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Madhava Nidana (Roga Viniscaya), Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2001.
 • Vaidya Dash, Bhagwan and R.K. Sharma (trans.). Charak Samhita Vol.1, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 1998.

התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.