הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

פיברומיאלגיה / Fibromyalgia Syndrome (FMS)

מאת: שי ניר, מנהל האתר

רקע לפיברומיאלגיה - רפואה קונבנציונאלית

פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או ראומטיזם של השרירים . היא תסמונת כרונית שפוגעת בשרירים, מפרקים, גידים ורצועות בכל חלקי הגוף. פיברומיאלגיה גורמת לכאבים, קישיון ועייפות. אזורים רבים בגוף נעשים רגישים ללחץ קל. כאב הפיברומיאלגיה מתואר במגוון דרכים, ביניהן - שורף, מכרסם, רגיש ונוקשה . שליש מחולי הפיברומיאלגיה מדווחים על תחילת התסמונת לאחר גורם הדק היכול להיות : זיהומים ויראליים, טראומה נפשית או טראומה גופנית . 95% מהחולים הן נשים. באופן כללי, חולי פיברומיאלגיה סובלים מתשישות הדומה למצב הנקרא תסמונת התשישות הכרונית. תשישות כרונית מלווה מספר מחלות ומצבים פתולוגיים ורצוי לבצע בדיקות רפואיות מקיפות על מנת לשלול מחלות אחרות.

למידע מפורט

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

גורמים לפיברומיאלגיה לפי הרפואה ההודית

 • צירופי מזון בעיתיים.
 • אכילה בשעות לא טבעיות ללא קשר לרעב.
 • לחץ נפשי וחרדות.
 • תזונה לא מאוזנת, צריכת יתר של סוג אחד של מזון כגון חריף, יבש, מלוח, מתוק וכיו"ב.
 • אכילת יתר.
 • שינה ביום או מיד אחרי האוכל.
 • עודף בפעילות גופנית.
 • עבודה מאומצת לאורך זמן.
 • טיפול לא נכון בשפעות או מחלות אחרות.

סימפטומים של פיברומיאלגיה

 • חולשה כללית.
 • עייפות.
 • הפרעות בשינה.
 • כאבי ראש כרוניים.
 • נימול בגפיים.
 • חרדה ודיכאון.
 • כאבי בטן.
 • נפיחות בטן.
 • תחושת תכיפות במתן שתן.
 • קשיי ריכוז וזיכרון .
 • תסמונת מעי רגיז.

טיפול בפיברומיאלגיה לפי הרפואה ההודית

 • הטיפול בפיברומיאלגיה מתמקד בהרגעה, איזון העיכול ושריפת רעלים ע"י תזונה, אורח חיים ועשבי מרפא.
 • הורדת מזונות כבדים ולא מבושלים מהתפריט כגון לחם, סלטים, תפו"א, בשר אדום. דגש על אוכל מבושל, קל לעיכול ומזין כגון אורז לבן, ירקות מבושלים ומרקים, מרק עוף, עדשי מונג.
 • בשלב שנוקו הרעלים מהגוף והעיכול תקין יש לשקול עיסויים ואמבט אדים.
 • הנחיות תזונה בהתאם לגורמים הספציפיים שאובחנו.
 • במקרי לחץ נפשי ניתן ייעוץ נפשי, עשבי מרפא והפניה ליוגה או שיטות אחרות להרפיה.
 • המלצות נוספות בהתאם למקרה ולאבחנה.

עשבי מרפא לפיברומיאלגיה

 • מטרת העשבים בטיפול בפיברומיאלגיה היא חיזוק העיכול, שריפת רעלים והרגעה.
 • להורדת ואטה: withania somnifera , asparagus racemosus , centella asiatica , inula racemosa ואחרים.
 • לחיזוק העיכול: zingiber officinalis , piper longum ועוד.
 • לשריפת רעלים: cyperus rotundus , tinosporia cordifolia ועוד.
 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il

References:

 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Vagbhat's Astang Hrdayam Vol. 2-3, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2002.
 • Vaidya Dash, Bhagwan and R.K. Sharma (trans.). Charak Samhita Vol. 2-3, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 1998.
 • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Madhava Nidana (Roga Viniscaya), Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2001.
 • Gogte, Vaidya Vishnu Mahadev. Ayurvedic Pharmacology and Therapeutic Uses of Medicinal Plants (Dravyagunavignyan). Bharatiya Vidya Bhavan: India, Mumbai, 2000.
 • Murray Longmore, Ian Wilkinson, Estee Torok. Oxford Handbook of Clinical Medicine, Oxford University Press: New York, 2001.

מידע מפורט - פיברומיאלגיה - רפואה קונבנציונאלית

תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות המופיע אצל 2% מהאוכלוסיה (כ- 6 מליון אנשים בארה"ב).
משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור (הגידים).
מצב זה מוכר כתסמונת מאחר והוא אוסף של סימנים ותסמינים המתרחשים יחדיו (סימן הינו מה שמוצא הרופא בבדיקה, תסמין הוא מה שהחולה מדווח עליו לרופא).
פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

בעבר נהגו לתאר את התסמונת במושג 'פיברוסיטיס', ה"יטיס" משמעו דלקת - תהליך שיכול לגרום לכאב, נפיחות, חום, אדמומיות וקשיון. כיום, חוקרים מצאו שדלקת איננה חלק משמעותי בתסמונת. השם פיברומיאלגיה מדויק יותר ומחליף את המושג הישן.

פיברומיאלגיה פוגעת בעיקר בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות. למרות שההרגשה היא שזאת מחלת פרקים, זה אינו סוג של דלקת פרקים והיא אינה גורמת לעיוותים במפרקים (דפורמציות). פיברומיאלגיה היא מחלה של רקמות רכות או ראומטיזם של השרירים. ראומטיזם מתייחס לכאב ולקשיון הקשורים בדלקות פרקים ובהפרעות של המפרקים, השרירים והעצמות.

לרוע המזל, מאחר ותסמונות מסוימות אינן נתמכות על ידי ממצאים של בדיקות רופאים ומעבדה ותלויות בעיקר על דיווחי החולה, על תלונותיו והרגשותיו, הן נתפסת כלא אמיתיות או חשובות.
בעבר, סבלה גם תסמונת הפיברומיאלגיה מתפיסה שלילית זו.

במהלך 10 השנים האחרונות, לעומת זאת, הוגדרה התסמונת בצורה טובה יותר בעזרת מחקרים אשר פרסמו הנחיות לאבחונה. מחקרים אלו הראו שמספר תלונות, כמו כאב מפושט בשרירים ונקודות רגישות (tender points) קיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא אצל אנשים בריאים או בעלי מחלות ראומטיות אחרות.
תכונות אלו מבדילות את הפיברומיאלגיה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.

מהם התסמינים והממצאים?

כאב:
כאב הוא הסימפטום הראשוני של פיברומיאלגיה. הוא מופיע בדרך כלל בכל הגוף, אם כי הוא עלול להתחיל באיזור אחד, כמו הצוואר והכתפיים, ולהתפשט לאחר תקופת מה.
כאב הפיברומיאלגיה מתואר במגוון דרכים, ביניהן - שורף, מכרסם, רגיש ונוקשה.

לעיתים קרובות ישנם שינויים ברמת הכאב ובמיקומו לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האויר, דפוסי השינה ומידת הדחק (stress).

רוב חולי הפיברומיאלגיה מדווחים שרמה מסוימת של כאב קיימת תמיד. הם מרגישים את הכאב בעיקר בשרירים, נאמר גם שהפיברומיאלגיה גורמת להרגשה של שפעת תמידית. אצל חלק מהחולים הכאב יכול להיות אפילו מאוד חמור.

למרות שבבדיקה פיזית כללית לא נמצא בדרך כלל ממצא פתלוגי והחולים נראים בריאים כלפי חוץ, בדיקה קפדנית של שריריהם תגלה איזורים רגישים במקומות ספציפיים (בציור).
הנוכחות והתבנית של הנקודות הרגישות בשילוב עם סימפטומים של כאב, מבדילים את הפיברומיאלגיה משאר התסמונות והמחלות. לא כל הרופאים מכירים את התסמונת הזו, אך רוב הראומטולוגים (מומחים לראומטיזם ומחלות פרקים) מכירים אותה ויודעים כיצד לבדוק את הנקודות הרגישות כדי לאשש את אבחנתם.

האיזורים הרגישים בפיברומיאלגיה קרובים לאיזורים הרגישים במצבים אחרים נפוצים של כאבי שרירים, כמו מרפק הטניסאים ודלקת בבורסה של הבלט הטרוכנטרי בעצם הירך (trochanteric bursitis - רגישות של הצד החיצוני של הירך).
הנקודות הרגישות נמצאות כמעט תמיד בשני צידי הגוף. הנקודות שבציור משמשות לאבחון, אך גם שרירים ורקמות נוספים עלולים להיות רגישים במיוחד.

אנשים בדרך כלל אינם מודעים למיקומן המדויק או אפילו לקיומן של מרבית הנקודות הרגישות עד שהם נבדקים לשם כך אצל רופא.

עייפות והפרעות שינה:
כ-90% מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מעייפות מתונה או חמורה המלווה בתחושה של חוסר באנרגיה, ירידה בסבילות לפעילות גופנית או תשישות מהסוג שמורגש בזמן שפעת או חוסר שינה.
במקרים רבים התשישות היא בעייתית יותר מאשר הכאב.

באופן כללי, חולי פיברומיאלגיה סובלים מתשישות הדומה למצב הנקרא תסמונת התשישות הכרונית (CFS - chronic fatigue syndrome). חלק מחולי הפיברומיאלגיה סובלים מתסמיני CFS, ולהיפך. לדוגמא: להרבה חולי CFS יש נקודות רגישות וסימפטומים המאפיינים פיברומיאלגיה.
בגלל החפיפה בין שתי התסמונות, יתכן ולא ניתן להפריד ביניהן, לכן רופא אחד יכול לאבחן פיברומיאלגיה בעוד שרופא אחר יאבחן את אותו מצב כתסמונת התשישות הכרונית.

מרבית חולי הפיברומיאלגיה חווים הפרעת שינה משותפת, אשר בגינה הם מתעוררים לא רעננים או עייפים. למרות שאתה עלול להרדם ללא קושי גדול, שלב השינה העמוקה מופרע. שנתך עלולה להיות קלה ואתה עלול להתעור פעמים רבות במשך הלילה.
הפרעות שינה אחרות, כגון הפסקת נשימה בשינה, התכווצות שרירים בזמן השינה ותסמונת הרגל חסרת המנוח (restless leg syndrome) נפוצים גם הם.
מחקרים הראו שהפרעות בשינה עמוקה גורמות לפגיעה בתפקוד הגוף ובמערך תפיסת הכאב, לכן חולי פיברומיאלגיה יטופלו בתרופות לשיפור השינה והקלה על הכאב.

תסמינים של מערכת העצבים
שינויים במצב הרוח והחשיבה נפוצים בפיברומיאלגיה.
חולים רבים מרגישים עצובים או ב-'down', למרות שרק 25% מהחולים סובלים מדכאון קליני, חלקם סובלים מחרדה (שיעור דומה של דכאון וחרדה נמצא גם במחלות כרוניות אחרות).
ישנם חוקרים הסבורים כי ישנו אולי קשר בין פיברומיאלגיה לבין מצבי דיכאון או חרדה. חשוב לזכור שאנשים הסובלים ממחלות כרוניות רבות, ולא רק פיברומיאלגיה, עלולים להרגיש דכאון בגלל התסמינים החמורים שלהם.

חולי פיברומיאלגיה מדווחים על קשיים בריכוז ובביצוע מטלות מנטליות פשוטות. אין שום עדות שבעיות אלו מחמירות עם הזמן. בעיות דומות נמצאו אצל אנשים רבים הסובלים ממצבי רוח משתנים, הפרעות שינה או מחלות כרוניות אחרות.

חולי פיברומיאלגיה עלולים להרגיש קהות חושים או עקצוצים בידיים, זרועות, כפות רגליים, רגליים או פנים. זה יכול לרמז על הפרעות אחרות כמו דלקת של תסמונת שורש כף היד, דלקת של העצב או אפילו טרשת נפוצה.
לכן, חולי פיברומיאלגיה עוברים בדרך כלל בדיקות רבות למחלות אלו, רק כדי לגלות שהתוצאות הן בטווח הנורמה.

בעיות אחרות:
כאבי ראש, בעיקר עקב כיווץ שרירי הצוואר (כאבי ראש שנובעים ממתח שרירי -tension headache) ומיגרנות נפוצים בתסמונת הפיברומיאלגיה.
כאבי בטן, נפיחויות, שלשולים ועצירויות (תסמונת המעי הרגיז או colon spastic) נפוצים גם הם.
התכווצויות בשלפוחית וגירוי יכולים לגרום לתדירות גבוהה ותכיפות במתן שתן.
העור ומחזור הדם בדרך כלל רגישים לשינויי טמפרטורה והדבר מתבטא לעיתים בשינויים זמניים של צבע העור.

איך מאבחנים פיברומיאלגיה?

האבחון של פיברומיאלגיה נעשה על ידי קיום של כאב מפושט בצרוף של רגישות יתר ברוב האיזורים הספציפיים שבציור. לרוע המזל, אין בדיקת מעבדה או צילום רנטגן היכולים לאבחן באופן ודאי את התסמונת, בדיקות כאלה עוזרות רק להוכיח הימצאות או חוסר של הפרעות אחרות כמו תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) אשר יכולות להיות הגורם לסימנים וסימפטומים כמו בפיברומיאלגיה.

בדיקה רפואית והיסטורית ומדוקדקת יכולה לשלול הפרעות אחרות הגורמות לכאב כרוני ועייפות ולזהות את הנקודות הרגישות אשר נמצאו אצל חולי פיברומיאלגיה.

בגלל שהתלונות של חולי פיברומיאלגיה כל כך כלליות, ולעיתים קרובות מזכירות הפרעות רפואיות אחרות, רבים הם החולים המתנסים בהערכות מורכבות, חוזרות ונשנות, לפני שהם מאובחנים כחולי פיברומיאלגיה. לא כל הרופאים למדו לזהות את התסמונת, לכן יש צורך להבדק אצל ראומטולוג או רופא אחר אשר מכיר את דרכי האבחון של הפיברומיאלגיה ואת הטיפול בה.


מהו הגורם (או גורם ההדק) לפיברומיאלגיה?

גורמים רבים, ביחד או בנפרד, יכולים להביא להתפרצות פיברומיאלגיה. לדוגמא, מספר גורמי דחק - כמו מחלה, טראומה פיזית, טראומה נפשית או שינויים הורמונלים יכולים להוביל לכאב מפושט, עייפות ושינה לא מרעננת המאפיינים פיברומיאלגיה.

טראומה פיזית או נפשית יכולה להוות גורם הדק לתסמונת במספר דרכים. לדוגמא: טראומה פיזית כהדבקות בשפעת, או מעורבות בתאונת דרכים, יכולה להוביל לפיברומיאלגיה.
כמו כן, חולי פיברומיאלגיה עלולים להפוך ללא פעילים וחרדים לגבי בריאותם ובכך להחמיר את מצבם.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הראו כי בפיברומיאלגיה השרירים פגיעים במיוחד לירידה בזרימת מחזור הדם ופציעות קלות.
לכן, התעמלות בלתי מתאימה או יציבה לא נכונה מחמירים את המצב.
נחקרו גם הורמונים מסוימים וכימיקלים טבעיים שיכולים לעורר את הכאב ולפגוע בשינה ובמצב הרוח. מחקרים אלו יביאו להבנה טובה יותר של פיברומיאלגיה, למציאת טיפולים אפקטיביים ואפילו למניעה.

התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.