הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

דגנים אורז

דגנים ואורז

אורז

האורז הוא מזון הבסיס בהודו וסין ומצוי כמעט בכל ארוחה במדינות אלו. לאורז תכונות רבות, הוא מזין ביותר וקל לעיכול ולכן מומלץ כמעט לכל אחד. מהאורז ועדשי המונג מכינים תבשיל מיוחד הנקרא קיצ'רי הניתן כבסיס לתזונה לקראת תהליכי הפאנצ'ה קארמה המנקים את הגוף מרעלים. הקיצ'רי לא מעמיס על העיכול ועם זאת שומר על חוזק הגוף ומשביע מאוד.

תכונות האורז

מתוק, מצמת, קל לעיכול, שומני, מקרר.

השפעת האורז על הדושות

מוריד את שלושת הדושות.

השפעת האורז על מערכות הגוף

האורז נותן כח ומחזק את כל הרקמות, טוב לקול, משתן קל, טוב לעור, מסייע בשיעול ואסטמה, מעלה ספירת זרע וחשק מיני. לאורז תכונת קירור ולכן מסייע במצבים של חום ותשישות.

התוויות נגד לאורז

האורז עלול לגרום לעצירות אצל אנשים מסוימים.

אופן השימוש באורז

בנוסף להכנת האורז הרגילה קיימות באיורוודה שתי סוגי הכנות לאורז כטיפול במספר בעיות:

  • מי אורז מבושל - מבשלים את האורז עם הרבה מים, כאשר האורז מתרכך מוסיפים מלח (רצוי מלח סלעים) זנגביל, כמון, וכורכום לפי הטעם. מסננים את האורז ואת המרק שנוצר אפשר לאכול כארוחה שלמה או כתוספת במצבים של סינוסיטיס, שפעות ושלשולים במשל 1-2 ימים. מי האורז המבושלים מאוד קלים לעיכול ועם זאת משביעים ונותנים אנרגיה.
  • מי אורז לא מבושל - משרים חופן אורז בחצי ליטר מים במשך כ-4 שעות. מסננים את האורז. המשקה שהתקבל בעל טעם מתקתק ונותן אנרגיה, בייחוד טוב במצבים של שלשול, ספיגה לקויה ודימום יתר במחזור.

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

דגנים

חיטה

תכונות החיטה

מתוק, שומני, מקרר, מייצב, כבד לעיכול.

השפעת החיטה על הדושות

מוריד ואטה ופיטה, מעלה קאפה.

השפעת החיטה על מערכות הגוף

לחיטה תכונה מיוחדת של יציבות ולכן טובה מאוד במצבי סטרס ובבעיות מסוג ואטה. החיטה מחזקת בעיקר את רקמת השריר ואת רקמת הרבייה.

התוויות נגד לחיטה

החיטה כבדה לעיכול ולכן מומלצת רק כאשר התיאבון חזק. הלחם כבד מאוד לעיכול בייחוד בשל השמרים שבו ועלול לגרום לגזים ועצירויות. לחם ומוצרי חיטה אינם מומלצים בשפעות ,שלשולים, ספיגה לקויה וברוב מחלות העיכול.

שעורה

תכונות השעורה

מתוק, מצמת, מייבש, מקרר, מייצב, קל לעיכול.

השפעת השעורה על הדושות

מוריד פיטה ו קאפה, מעלה ואטה.

השפעת השעורה על מערכות הגוף

השעורה קלה לעיכול ונותנת חוזק לגוף ותכונתה העיקרית היא ייבוש השומן ועודפי הנוזלים בגוף. השעורה מומלצת ביותר בכל המחלות מסוג קאפה שהן המחלות הנפוצות במערב - סכרת, מחלות לב, השמנת יתר כמו גם במחלות עור, סינוסיטיס ואסטמה.

התוויות נגד לשעורה

השעורה עלולה לגרום לגזים.

References:

  • Murthy Prof. K.R. Srikantha (trans.). Vagbhat's Astang Hrdayam Vol. 2-3, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2002.
  • Sharma, P.V. (trans.). Sushruta Samhita Vol. 2, Chauwkhamba Orientalia: India, Varanasi, 2000.
 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.