הכנסו לרשימת התפוצה וקבלו עדכונים, מתכונים וטיפים!

דואר אלקטרוני
שם פרטי

חדש! מדור מתכוני בריאות – שילחו מתכון וקבלו ספר מתכונים במתנה!
הוסף אתר למועדפים

שאלות נפוצות על הרפואה ההודית

מהי הרפואה ההודית, איור-ודה (איורוודה)?

הרפואה ההודית נקראת בסנסקריט, השפה ההודית העתיקה, איור-ודה. משמעות צמד המילים איור-ודה היא "מדע החיים". האיור-ודה היא שיטת הרפואה העתיקה ביותר שניתנה לאנושות על ידי חכמי הודו לפני למעלה מ- 5000 שנה, ומאז מטפלת בהצלחה במיליוני חולים.

בהודו, האיור-ודה היא שיטת רפואה לכל דבר. כמו שבישראל מטופלים ע"י רופא קונבנציונאלי בקופת חולים או בבית חולים כך מטופלים בהודו ע"י רופא איור-ודי. בשנים האחרונות התפתחה האיור-ודה גם במערב וכיום נלמדת ומיושמת בארה"ב, אירופה ומדינות נוספות ונחשבת לשיטת הרפואה ההוליסטית המובילה בעולם.

במה מטפלת האיור-ודה?

האיורוודה מטפלת במגוון בעיות. בעיות עיכול, צרבות, עצירות, שלשול, אולקוס, מעי רגיז, אקנה, סינוסיטיס, אסטמה, תשישות, כבדות, דיכאון, בעיות מפרקים, הפרעות שינה ובבעיות נוספות.

ההתמחות של האיורוודה היא בבעיות כרוניות שאין להן פיתרון ברפואה הקונבנציונאלית, או שהטיפול של הרפואה הרגילה אינו טוב והאדם ממשיך לסבול. האיורוודה מטפלת גם בבעיות שהאדם סובל מהן אבל הן לא מוגדרות כ"מחלה" ע"י הרופאים.

איורוודה זה לא עיסוי וניסוך שמנים?

עיסוי השמנים וניסוך השמן מהווים חלק קטן מאוד מהאיורוודה. האיורוודה היא שיטת רפואה כוללת המשתמשת בכלים רבים על מנת לטפל: תזונה, צמחי מרפא, שמנים רפואיים וטיפולים נוספים כגון: טיפולי ניקוי רעלים, עיסוי, אמבט אדים, ניסוך שמן ועוד.

איך מטפלים באיור-ודה?

המיוחד באיורוודה הוא שלפני שמתחילים לטפל מאבחנים את שורש הבעיה. האבחון הוא מעמיק ומקיף. בניגוד לשיטות אחרות המתמקדות באספקט אחד האבחון האיורוודי מתייחס להיבטים שונים בגוף ובנפש. נבחנים היבטים כגון העדפות מזג אויר, תזונה, אורח החיים, מקום העבודה, תכונות אופי ואחרים. האבחון נעשה ע"י תשאול מקיף ובדיקה גופנית של דופק, לשון, עיניים ובדיקות נוספות.

הטיפול:

הטיפול האיור-ודי משלב את מניעת הגורמים למחלה, תכנית תזונה אינדיבידואלית, טיפול במצב הנפשי, עשבי מרפא, טיפולי ניקוי וטיהור וטיפולים נוספים.

האם צריך לעשות דיאטה מיוחדת כדי להבריא?

בפירוש לא. תכנית התזונה הנכללת בטיפול שמה דגש על מזונות שצריך לאכול יותר וכאלה שצריך להמעיט כמו גם על צורות הכנת אוכל בריאות יותר. אין ספירת קלוריות, לפי האיורוודה על המטופל ליהנות מהאוכל ולא להדחיק את יצר הרעב. שינוי התזונה נעשה באופן הדרגתי ומבוקר.

האם צריך להיות צמחונים לפי האיור-ודה?

לא. האיורוודה אינה מטיפה לצמחונות.

איפה לומדים את האיור-ודה?

את האיורוודה לומדים בהודו ובמספר מרכזים באירופה, רוסיה וארה"ב. לאחרונה נפתחו גם בישראל מגמות לימוד של 4 שנים.

מהם עקרונות האיור-ודה?

לפי האיור-ודה האדם והטבע מורכבים מאותם חומרים ופועלים עפ"י אותם עקרונות. כשם שהעולם מורכב ברובו מאוקינוסים כך המים מרכיבים גם כ- 60% מגוף האדם. כפי שבאדמה קיימים מינרלים ומתכות שונות כך בדם יש ברזל ובעצמות יש קלציום ומגנזיום. התנועה שבטבע המביאה לרוח, תנועת העננים ותנועת הגלים קיימת גם באדם בצורה של מחזור הדם, תנועת המעיים, תנועת המחשבות וכיו"ב.

בגוף ובטבע מתייחסים לשלושה כוחות ראשיים:

כח ה ואטה הוא התנועה שבמרחב, ה פיטה היא החום וה קאפה נותנת את המסה והמשקל לכל הדברים. כוחות אלו, הנקראים דושות בסנסקריט, הם כוחות פונקציונאליים הפועלים בכל תהליך בגוף ובטבע הן בבריאות והן בחולי. הדושות פועלות בגוף הפיזי כמו גם במישור הנפשי והרגשי.

ואטה – רוח, תנועה

ה ואטה בטבע היא כח התנועה, תנועת הרוח, תנועת העננים, תנועת הנחלים ובגוף היא תנועת השרירים, תנועת המחשבות, אימפולסים עצביים, תנועות מעיים, זרימת הדם וגם תנועת התא הבודד ותנועת האלקטרון בתוך האטום. כאשר ה ואטה יוצאת מאיזון היא תביא בטבע לסופות, יובש, קור, רעידות אדמה ובגוף לעור יבש, תחושת קור, עצירות, כאבים, דאגות, לחץ, פחדים, נדודי שינה ובעיות נוספות. ה ואטה היא הכח הראשי ושולטת בשתי הדושות האחרות.

פיטה – חום, הכח המפרק

ה פיטה היא כח הטרנספורמציה ואחראית על השינוי והפירוק של המזון. ישנו בעצם רק גורם אחד ביקום היכול להביא לפירוק ושינוי החומר - זהו החום. אותו חום, או אנרגיה נמצאים בטבע בשמש, באש ובקרינות מסוגים שונים. בגוף אין אש ולהבות כמו בטבע. האש קיימת בגוף בצורה נוזלית בשילוב עם מים. ולכן בגוף תהליכי העיכול והפירוק מבוצעים ע"י חומרים נוזליים כגון חומצות הקיבה, מיץ המרה, אנזימים ועוד. כאשר ה פיטה יוצאת מאיזון בטבע היא תביא לשריפות ושרב ובגוף לבעיות עיכול, חום, פריחה, דלקות, עצבנות, כעסים, שאיפה מוגזמת למושלם ובעיות נוספות.

קאפה – מים, הכח המאחד

ה קאפה היא הכוח האחראי על הבניה, הצמיחה ונותנת את המבנה והמסה להכל . בטבע קאפה נמצאת במים, באדמה, בסלעים ובמתכות. בגוף קאפה נותנת את ההזנה, השומניות והלחות. ה קאפה נמצאת בנוזלים שבתוך התאים ומחוץ להם, בנוזלים שבחוט השידרה ובמוח ובמפרקים. ברמה המנטאלית נותנת ה קאפה את שיקול הדעת, יכולת התכנון, הזיכרון, את תחושות הרוגע והיציבות ואת בהירות המחשבה. בטבע קאפה שיצאה מאיזון תביא למפולות בוץ ושלגים ושטפונות. כאשר קאפה יוצאת מאיזון בגוף היא תביא להשמנה, כבדות פיזית ונפשית, דיכאון, סכרת, אסטמה, סינוסיטיס, מחלות לב ובעיות נוספות.

אגני – אש העיכול

לאותו אלמנט בפיטה האחראי על העיכול יש מעמד חשוב ומיוחד באיורוודה. לאלמנט זה קוראים בסנסקריט אגני או אש העיכול. קיימים סוגים שונים של אגני . ה אגני הראשית היא זו שבקיבה ובמעי הדק שאחראית על הפירוק הראשי של המזון. ה אגני המשניות קיימות ברמת הרקמות והתאים ואחראיות לבניית הגוף מתוצרי הפירוק של ה אגני הראשית. בכל תהליך פיזיולוגי ונפשי קיים אלמנט של שינוי בו מעורבת אגני . ל אגני בגוף תפקיד מרכזי מכיוון שכל מחלה לפי האיורוודה נגרמת כתוצאה מבעיה ב אגני . בשלב הראשון נחלשת ה אגני הראשית ובשלבים יותר כרוניים נפגעות גם ה אגני המשניות. חולשה ב אגני מובילה להצטברות רעלים וחסימות המחמירות את המחלה.

מהי הרפואה ההודית? שאלות נפוצות

 
מידע נוסף

 
Web www.ayurveda.org.il
התכנים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. נא לקרוא את תנאי השימוש באתר.

מי אנחנו | צור קשר | תנאי השימוש באתר | מפת האתר

© האתר הישראלי לרפואה הודית, כל הזכויות שמורות.