שחרור מתחים בשיטת cbt

ישנם רבים אשר סובלים ממתחים ולחצים או דיכאונות וחרדות וכן מהפרעה קומפולסיבית כגון OCD. יש האומרים, כי מדובר בתופעה שהפכה “למודרנית” בשל לחץ החיים המטורף שאינו פוסח על אף אחד מאיתנו. אנשים הסובלים מחרדות, דיכאונות, OCD יכולים להקל עצמם ולקבל איכות חיים טובה יותר באמצעות שיטת CBT, כאשר טיפול זה הינו ממוקד וקצר מועד. מדובר על שילוב בשתי גישות טיפוליות, כאשר ביניהן רב הדומה על השונה. טיפול קוגניטיבי מתמקד יותר בנושא המחשבות של המטופל ועבודה בתפיסת המציאות של המטופל.

מדובר על תרגול של התנהגויות חדשות, כאשר בוחנים את התהליכים האינסטינקטיביים המתרחשים במטופלים. ניתן להתמודד היטב עם הבעיה, כאשר ניתנים ככלים יעילים והמטופל מבין, מה מרכז הבעיה שלו וכיצד הוא יוכל לסייע לעצמו באמצעות הטיפול, לתרגל את הכלים מחוץ לקליניקה, מה שיפחית את החרדות או ההתקפים הנלווים להן.

 

טיפול אקטיבי עם תוצאות מוכחות נגד מתחים וחרדות

מדובר למעשה על טיפול אקטיבי, כאשר שיטת טיפול CBT הינה שיטת טיפול בעלת היקף רב כאשר הגישות הטיפוליות הינן אוסף שהיעילות שלהן הוכחה מזה שנים. זהו למעשה הטיפול המומלץ ביותר, כאשר הוא אינו כרוך בתרופות פסיכיאטריות. היתרון הנוסף הוא שהקשר הטיפולי הינו בגובה העיניים. בין כל מפגש, המטופל מקבל מטלות חדשות שעליו ליישם אותן ביום,יום.

 

המטופל מבין את הקיבוע במחשבות, אשר אלה גרמו לתקיעה במצבו של המטופל ואת החשיפה למציאות הקיימת, מה שידגיש למטופל, היכן הבעיה ומה יש לשנות בהתנהגותו ובדפוסי החשיבה שלו על מנת לגרום לשינוי החיובי ובאיכות חיים טובה יותר ללא חרדות, דיכאונות או פחדים מיותרים. טיפול זה, הוכח כיעיל ביותר וההשפעה שלו היא לטווח ארוך, כל עוד המטופל עוקב אחר השימוש בכלים הייעודיים שניתנו לו.

 

להתמודד מול הפחד או הגורמים לדיכאון

על המטופל לגרום באמצעות למטופל באמצעות טיפול CBT, להתמודד ולהכיר מה החששות, הפחדים, הדיכאונות והטריגר שעשוי לגרום להתקפי חרדה. טיפול זה, עשוי להימשך בין 3-6 חודשים וכבר באמצעות מפגשים ממוקדים, יחול השיפור במטופל, כאשר הוא משתף פעולה באופן מלא עם המטופל. ההתמודדות עם התחושות הקשות של המטופל, ניתנות להתמודדות הן באמצעות חשיפה הדרגתית והן באמצעות כלים ייעודיים שניתנים למטופל על פי מצבו ונתוניו. שיטות הטיפול כמובן, יתבצעו בהתאמה אישית למטופל, להעדפותיו ועל פי קשייו. השיטות כוללות הדרכה פסיכולוגית, מקורות הבעיה ודרכים לפתרון הבעיה דרכי מעקב עצמאיים ועוד.

 

יש למצוא מטפל מומחה, אשר מתמחה בנושא של טיפול CBT, ורצוי שיהיה לפי האזור הקרוב אליכם. כמו כן, בררו כי למטפל ניסיון מעשי עם החרדה או ההפרעה ממנה אתם סובלים, כך שאופן הטיפול יהיה ממוקד יותר וקצר מועד.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

טיפול בהשמנת יתר

Show Buttons
Hide Buttons