איור-ודה לטיפול בהצטננות

מקרי הצטננות נפוצים בעיקר בחודשי הסתיו והחורף, אך יכולים להופיע בכל עונות השנה והם משמשים כפתח למגוון של בעיות נשימה. לפי גישת האיור-ודה, מערכת הריפוי ההודית, בחודשי החורף בטבע ובגוף האדם חלה עלייה ביסודות האדמה והמים הכבדים, המתבטאת בתחושות פיזיות של קור וכבדות. הקור שאנו חשים גורם למצב של תקיעות פיזית והאטת הקצב בכל הגוף. לכן, במיוחד בעונת החורף חשוב להקפיד לשמור על חום גוף, תנועתיות ואיזון, שיכולים למנוע הופעה של הצטננות. דרך יעילה לטיפול בהצטננות מתמקדת בחיזוק המערכת החיסונית, טיפול בדלקת וניקוז של הנוזלים העודפים אשר הצטברו בתוך הסינוסים.

איור-ודה לטיפול בהצטננות

תסמיני הצטננות

נזלת, כאבים או תחושת אי נוחות בגרון, התעטשויות, עייפות, כאבי שרירים, חוסר תיאבון, שיעול, חום קל מלווה בצמרמורות, כאבי ראש, דמעת וכדומה. בחירת שיטת הטיפול באיור-ודה נעשית לאחר אבחון המטופל והתייחסות לתסמינים.

שיטת הטיפול הנפוצה

לפי האיור-ודה מטרת הטיפול היא לרפא את מקור המחלה, מה שיפחית את הופעת התסמינים. הטיפול בהצטננות כולל המלצות לתזונה נכונה שיש בה כדי להפחית את הנוזלים והלחות, שימוש בצמחי מרפא ייעודיים לטיפול בדלקות ונוזליות יתר ותמיכה כללית במערכת החיסונית.

בנוסף, מומלץ לשלב טיפול נאסיה, המהווה את אחד מחמשת הטיפולים לניקוי רעלים לפי שיטת האיור-ודה. פירוש המילה “נאסיה” בסנסקריט הוא אף ומטרתו לנקז את הנוזלים והליחה שהצטברו במערכת הנשימה העליונה (חלל האף והסינוסים), לנקות רעלים שהצטברו באיזור הראש ולסלק את הגורמים המזהמים שגרמו לדלקת.

עם סיום הטיפול ניתן להרגיש הקלה ושיפור מידי בצורת הנשימה, כאשר ברוב המקרים ריפוי מלא מהצטננות יושג לאחר כמה חזרות על הטיפול. את הטיפולים צריך לעשות מטפל איור-ודי מוסמך.

מניעה וטיפול עצמי

בכדי לשמור על אורח חיים בריא, בייחוד בתקופת החורף, מומלץ להקפיד על הרגלי תזונה נכונה ואורחות חיים. כחלק מכך, מומלץ להתלבש בבגדים חמים ולהימנע כמה שאפשר מסביבה של קור ורוחות, להקפיד לבצע בקביעות פעילות גופנית ממריצה ומחממת, לנסות לא לישון במהלך היום ולא לצבור שעות שינה עודפות, לא לצרוך מזון ומשקאות קרים, להימנע ממאכלים שגורמים להופעת לחות, דוגמת גבינות ומוצרי חלב, בשרים ומיני בצקים. חשוב לצרוך מזון מבושל, חם ופשוט במנות קטנות. מומלץ להוסיף תבלינים ממריצים, מחממים ומאזנים כגון פלפל שחור, כמון, קינמון, כורכום, שום. בנוסף, מומלץ לא לאכול בכלל למשך יום שלם, מותר לשתות מים, תה או מרק ירקות, על מנת לנקות את הגוף.

Show Buttons
Hide Buttons